<span>Heat
gained or absorbed in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. The heat capacity of aluminum at 25 degrees celsius is 0.9 J/g-C. It is
expressed as follows:</span><span>
Heat = mC(T2-T1)
5800 J = 152000(0.90)(</span>ΔT)
ΔT = 0.42 °C change in temperature
Binding energy is the energy needed to emit the electron from the shell. Using the formula below to compute for BE. Binding Energy BE = Energy of photon - Kinetic energy electron
where
Energy proton= 633 keV
KE electron = 606 keV
Binding energy BE = 27 keVThe binding energy of the k subshell is equal to 27 keV.
Answer:
Gas at room temperature
Strong, unpleasant odor
Dissolves easily in water
Explanation:
Just did the assignment
Using charles law
v1/t1=v2/t2
v1=49ml
v2=74
t1=7+273=280k
t2=?
49/280=74/t2
0.175=74/t2 cross multiply
0.175t2=74
t2=74/0.175
t2=422k or 149celcius
Radio - Radio station transmits radio wavelength which is received by the
Radio.
<span>
Microwaves - Microwave Oven to heat up foods. </span>
<span>IR (infrared) - TV remote Control, to transmit IR light to a sensor in the TV so it can do some functions like increasing the volume, changing the channel etc. </span>
<span>Visible light - Sunlight or Light Bulbs </span>
<span>Ultraviolet - UV Lamps for sun tan, for detecting forged money </span>
<span>X-rays - Chest X-ray machines, Backscatter Xray (body scanner in airport security)
</span>
Gamma rays - Gamma rays<span> Medical Equipment which are used to kill cancer cells, to sterilize medical </span>equipment<span> </span>