Answer:
sublime, melt, condense, deposit
Explanation:
1. When ice is warmed at a steady pressure 0.00512 atm, it will be sublime.
2. It will be melt when ice is warmed at a consistent pressure of 1 atm.
3. If water vapour pressure is continued to increase at a temperature of 100 C, it will be condense.
4. If water vapour pressure is continued to increase at a temperature of -50 C, it will be deposited.
Convert grams —> mols and then mols —> atoms
We know that there are 6.02 x 10^23 atoms/mol
And we know that there are about 160 grams of fe2o3 per mol
So (79g fe2o3)/(160 g/mol) = .49 mol fe2o3
Now we use avogadro’s number to do
(.49 mol fe2o3)/(6.02 x 10^23 atoms/mol) = the answer.
I’ll leave the easy math to you.
Answer: 32.94 g
Explanation: It's stoichiometry problem so balanced equation is required. The balanced equation is given below:

From the balanced equation, krypton and chlorine react in 1:2 mol ratio. We will calculate the moles of each reactant gas using ideal gas law equation(PV = nRT) and then using mol ratio the limiting reactant is figured out that helps to calculate the amount of the product formed.
for Krypton, P = 0.500 atm and for chlorine, P = 1.50 atm
V = 15.0 L
T = 350.8 + 273 = 623.8 K
For krypton, 
n = 0.146 moles
for chlorine, 
n = 0.439
From the mole ratio, 1 mol of krypton reacts with 2 moles of chlorine. So 0.146 moles of krypton will react with 2 x 0.146 = 0.292 moles of chlorine.
Since 0.439 moles of chlorine are available, it is present in excess and hence the limiting reactant is krypton.
So, the amount of product formed is calculated from moles of krypton.
Molar mass of krypton tetrachloride is 225.61 gram per mol.
There is 1:1 mol ratio between krypton and krypton tetrachloride.

= 32.94 g of 
So, 32.94 g of the product will form.
Answer:
1) 0.009 61 g C; 2) 0.008 00 mol C
Step-by-step explanation:
You know that you will need a balanced equation with masses, moles, and molar masses, so gather all the information in one place.
M_r: 12.01 44.01
C + ½O₂ ⟶ CO₂
m/g: 0.352
1) <em>Mass of C
</em>
Convert grams of CO₂ to grams of C
44.01 g CO₂ = 12.01 g C
Mass of C = 0.352 g CO₂ × 12.01 g C/44.01 g CO₂
Mass of C = 0.009 61 g C
2) <em>Moles of C
</em>
Convert mass of C to moles of C.
1 mol C = 12.01 g C
Moles of C = 0.00961 g C × (1 mol C/12.01 g C)
Moles of C = 0.008 00 mol C
All the carbon comes from Compound A, so there are 0.008 00 mol C in Compound A.
Answer:1
Explanation:i know cuz I got it right