To determine the pOH assuming water is the universal solvent take the value of 10 ^ -14 and then divide it by the hydronium concentration and then take the negative logarithm of the final answer that is the solution to the hydroxide ion concentration in the solution.
The answer is 2 mol of H₂O will be produced.
The balanced equation for the chemical reaction is:
<span>c3h8 (g) + 5o2 (g) → 3co2 (g) + 4h2o (g)
5 moles of O</span>₂ produces 4 moles of H₂O, and when there is 2.5 mol of O₂, moles of H₂O will be:
2.5 x 4/5 = 2 mol of H₂O
Explanation:
It is known that efficiency is denoted by
.
The given data is as follows.
= 0.82,
= (21 + 273) K = 294 K
= 200 kPa,
= 1000 kPa
Therefore, calculate the final temperature as follows.
0.82 =
= 1633 K
Final temperature in degree celsius =
= 
Now, we will calculate the entropy as follows.

For 1 mole, 
It is known that for
the value of
= 0.028 kJ/mol.
Therefore, putting the given values into the above formula as follows.

= 
= 0.0346 kJ/mol
or, = 34.6 J/mol (as 1 kJ = 1000 J)
Therefore, entropy change of ammonia is 34.6 J/mol.
Your answer is D. Since there is little to no magnetic field to wire, if it is copper which most wires are, there will be no voltage in a wire.
Answer:
Ionic, metal, organic
Explanation:
In this case, we have to analyze each compound:
-) 
In this compound, we have a non-metal atom (Cl) and a metal atom (Ca) . So, we will have a high electronegativity difference between these atoms, With this in mind, we will have an ionic bond. Ions can be produced:

The cation would be
and the anion is
. So, we will have an <u>ionic compound.</u>
-) 
In this case, we have a single atom. If we check the periodic table we will find this atom in the transition metals section (in the middle of the periodic table). So, this indicates that Cu (Copper) is a <u>metal.</u>
-) 
In this molecule, we have single bonds between carbon and hydrogen. The electronegativity difference between C and H are not high enough to produce ions. So, with this in mind, we will have covalent bonds. This is the main characteristic of <u>organic compounds. </u> (See figure 1)