Answer: The pressure of the tires after driving is 4.9atm
Explanation: Please see the attachments below
Answer: 13 grams
Explanation:
The quantity of heat energy (Q) released from a heated substance depends on its Mass (M), specific heat capacity (C) and change in temperature (Φ)
Thus, Q = MCΦ
Since,
Q = 202.8 Joules
Mass of silver = ?
C = 0.240 J/g °C.
Φ = 65°C
Then, Q = MCΦ
202.8J = M x 0.240 J/g °C x 65°C
202.8J = M x 15.6 J/g
M = (202.8J / 15.6 J/g)
M = 13 g
Thus, the mass of silver is 13 grams
Answer:
The molecular formula of the phosphorus is P4
Explanation:
<u>Step 1:</u> Data given
Density of phosphorus vapor at 310 °C and 775 mmHg = 2.64g /L
<u>Step 2: </u>Calculate the molecular weight
We assume phosphorus to be an ideal gas
So p*V = n*R*T
⇒ with p = the pressure of phosphorus = 775 mmHg
⇒ with V = the Volume
⇒ with n = the number of moles = mass/molecular weight
⇒ with R = ideal gas constant = 0.08206 L*atm/K*mol
⇒ with T = the absolute temperature
p*V = m/MW *R*T
MW = mRT/PV
⇒ Since the volume is unknown but can be written as density = mass/volume
MW = dRT/P
MW = (2.64g/L * 0.08206 L*atm/K*mol * 583 Kelvin)/1.0197 atm
MW = 123.86 g/mol
<u>Step 3</u>: Calculate molecular formula of phosphorus
The relative atomic mass of phosphorus = 30.97 u
123.86 / 30.97 = 4
The molecular formula of the phosphorus is P4
The force that holds protons and neutrons together is too strong to overcome.
<h3>Explanation</h3>
Consider the location of the particles in an atom.
- Electrons are found outside the nucleus.
- Protons and neutrons are found within the nucleus.
Protons carry positive charges and repel each other. The nucleus will break apart without the strong force that holds the protons and neutrons together. This force is much stronger than the attraction between the nucleus and the electrons. X-rays are energetic enough for removing electrons from an atom. However, you'll need a collider to remove protons from a stable nucleus. You could well have ionized the atom with all that energy.
Also, changing the number of protons per nucleus will convert the halogen atom to an atom of a different element. Rather than making the halogen negative, removing a proton will convert the halogen atom to the negative ion of a different element.