From Boyle's law the volume of a fixed mass of a gas is inversely proportional to temperature at constant absolute temperature.
Thus, Vα1/P
= V = k/P where k is a constant
P1V1=P2V2
Therefore; V2 = P1V1/P2
= ( 6.0 ×10^-5 × 775) /622
= 7.476 × 10^-5 L
Hence, the new volume of the air mass is 7.476 × 10^-5 L
Jim collects a sample of beach sand during a class trip. After a close inspection of the sample he classifies it as a ____________ mixture. A) heterogeneous
Answer:
pH=10.97
Explanation:
the solution of methyl amine with methylammonium chloride will make a buffer solution.
The pH of buffer solution can be obtained using Henderson Hassalbalch's equation, which is:
![pOH=pKb+log\frac{[salt]}{[base]}](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3DpKb%2Blog%5Cfrac%7B%5Bsalt%5D%7D%7B%5Bbase%5D%7D)
pH = 14- pOH
Let us calculate pOH

[Salt] = [methylammonium chloride] = 0.10 M (initial)
After adding base
![[salt] = \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X20}{(20+50)}= 0.0286M](https://tex.z-dn.net/?f=%5Bsalt%5D%20%3D%20%5Cfrac%7BmolarityXvolume%7D%7Bfinalvolume%7D%3D%5Cfrac%7B0.1X20%7D%7B%2820%2B50%29%7D%3D%200.0286M)
[base] = [Methylamine]=0.10
After mixing with salt
![[base]= \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X50}{(20+50)}= 0.0714M](https://tex.z-dn.net/?f=%5Bbase%5D%3D%20%5Cfrac%7BmolarityXvolume%7D%7Bfinalvolume%7D%3D%5Cfrac%7B0.1X50%7D%7B%2820%2B50%29%7D%3D%200.0714M)
pKb= -log[Kb]= 3.43
Putting values
pOH = ![3.43+log(\frac{[0.0286]}{0.0714}](https://tex.z-dn.net/?f=3.43%2Blog%28%5Cfrac%7B%5B0.0286%5D%7D%7B0.0714%7D)
Answer- The correct choice of answer out of all would be option C.
Explanation
The given substance magnesium chloride made out of combination of chlorine and magnesium is a compound. Where magnesium has two positive ions and chlorine has two negative ions which trigger the reaction.
Hence the oxidation of the 2 positive ions of Magnesium takes place and reduction of the Negative Ion chlorine has to offer attract and stabilize each other by forming the compound
.
Answer:
Sr(s) + C(s) + 3/2 O₂(g) → SrCO₃(s)
Explanation:
The standard enthalpy of formation (ΔH°f) is the energy involved in the formation of 1 mole of a substance from its elements in their most stable states. The chemical equation for the formation of SrCO₃(s) is the following.
Sr(s) + C(s) + 3/2 O₂(g) → SrCO₃(s)