2C6H14 + 13O2 ---> 6CO2 +14H2O
M(C6H14)=12.011*6 +1.008*14 ≈ 86.17 g/mol
86.17 g C6H14 is 1 mole.
2C6H14 + 13O2 ---> 6CO2 +14H2O
from reaction 2 mol 6 mol
from the problem 1 mol 3 mol
M(CO2)= 12.011 + 2*15.999= 44.009 g/mol
3 mol CO2*44.009 g/1 mol CO2 ≈ 132.0 g CO2
Answer : 132.0 g CO2
Answer:
Sigma bonds: 10
Pi bonds: 4
Explanation:
The compound described must be CH2=CH-CO-CH≡CH. If we look at the compound closely, we will notice that there are 10 sigma bonds and 4 pi bonds.
There are three pi bonds between carbon atoms and one pi bond between a carbon and an oxygen atom (C=O). All these can easily be seen in the structure of the formula chosen in this answer.
Answer:
20.79 kilojoules
Explanation:
Using Q = m×c×∆T
Where;
Q = Quantity of heat (J)
c = specific heat capacity of solid DMSO (1.80 J/g°C)
m = mass of DMSO
∆T = change in temperature
According to the provided information, m= 50g, initial temperature = 19.0°C, final temperature= 250.0°C
Q = m×c×∆T
Q = 50 × 1.80 × (250°C - 19°C)
Q = 90 × 231
Q = 20790 Joules
To convert Joules to kilojoules, we divide by 1000 i.e.
20790/1000
= 20.79 kilojoules
Hence, 20.79 kilojoules of energy is required to convert 50.0 grams of solid DMSO to gas.
Answer:
c. Bomb calorimetry
Explanation:
The hydrocarbons are combustibles, it means that they can react in a combustion reaction to release energy. To measure this amount of energy, it's necessary equipment that the reaction can be placed in a controlled way. The bomb calorimeter is this equipment, which is an adiabatic vessel, with water. The heat is calculated based on the increase in the water temperature.
The coffee-cup calorimetry is used to measure the heat of a dissolution reaction and the bomb manometry is used to measure the pressure.
The answer to this question would be: <span>thermal metamorphism
</span>
Metamorphism is a change in the mineral texture without causing the rock to become liquid/magma. In this case, the metamorphic change to the rock is caused by the heat energy or thermal energy of the magma. This kind of mechanism is also called contact mechanism as the thermal energy is transferred by contact so this question option is a bit ambiguous.