Answer:
a. The original temperature of the gas is 2743K.
b. 20atm.
Explanation:
a. As a result of the gas laws, you can know that the temperature is inversely proportional to moles of a gas when pressure and volume remains constant. The equation could be:
T₁n₁ = T₂n₂
<em>Where T is absolute temperature and n amount of gas at 1, initial state and 2, final states.</em>
<em />
<em>Replacing with values of the problem:</em>
T₁n₁ = T₂n₂
X*7.1g = (X+300)*6.4g
7.1X = 6.4X + 1920
0.7X = 1920
X = 2743K
<h3>The original temperature of the gas is 2743K</h3><h3 />
b. Using general gas law:
PV = nRT
<em>Where P is pressure (Our unknown)</em>
<em>V is volume = 2.24L</em>
<em>n are moles of gas (7.1g / 35.45g/mol = 0.20 moles)</em>
R is gas constant = 0.082atmL/molK
And T is absolute temperature (2743K)
P*2.24L = 0.20mol*0.082atmL/molK*2743K
<h3>P = 20atm</h3>
<em />
Jim collects a sample of beach sand during a class trip. After a close inspection of the sample he classifies it as a ____________ mixture. A) heterogeneous
M= #moles / L
4.35/.75 = 5.6
Answer:
See explaination for details and diagram
Explanation:
We can say that Chemical reaction is a process in which one or more substances, the reactants, are converted to one or more different substances, the products. Substances are either chemical elements or compounds.
A chemical reaction rearranges the constituent atoms of the reactants to create different substances as products.
See attachment for the buffer of the chemical reaction.
Answer:
that are formed from hybridized orbitals
Explanation:
The chemical concept of resonance is when a change in the position of the electrons occurs, without changing the position of the atoms.
The structure obtained in the resonance will not be any of the previous ones, but a hybrid of resonance between those structures.