Carbon has the highest ionization energy as its energy 1086KJ\Mol and the rest are between 500 and 800.
Answer:
The volume that this same amount of air will occupy in his lungs when he reaches a depth of 124 m is - 0.27 L.
Explanation:
Using Boyle's law

Given ,
V₁ = 3.6 L
V₂ = ?
P₁ = 1.0 atm
P₂ = 13.3 atm (From correct source)
Using above equation as:




The volume that this same amount of air will occupy in his lungs when he reaches a depth of 124 m is - 0.27 L.
Answer:
it would definitely be wienerballs1977
Explanation:
fossil fuels x (3x1017kJ/yr) equals out to be wienerballs1977.
thx for the challenge !
Cu = 63.546
N= 14.001 g/mol
O= 15.999 g/mol * 3 = 47.997
Copper (II) Nitrate has a MW of 125.544 g/mol
6.25 x 125.544
= 784.65 <--- is your answer, if there were was a multiple choice or not :)
Answer:
The concentration of sodium chloride in an aqueous solution that is 2.23 M and that has a density of 1.01 g/mL is 12.90% by mass
Explanation:
2.23 M aqueous solution of NaCl means there are 2.23 moles of NaCl in 1000 mL of solution.
We know that density is equal to ratio of mass to volume.
Here density of solution is 1.01 g/mL.
So mass of 1000 mL solution = (
) g = 1010 g
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
So mass of 2.23 moles of NaCl = (
) g = 130.3 g
% by mass is ratio of mass of solute to mass of solution and then multiplied by 100.
Here solute is NaCl.
So % by mass of 2.23 M aqueous solution of NaCl =
% = 12.90%