If 1 dozen apples has a mass of 2.0 kg and 0.20 bushel is 1 dozen apples, how many bushels of apples are in 1.0 kg of apples?
0.1 bushels
<span> Mg(OH)2(s) + 2HCl(aq) yield MgCl2(aq) + 2H2O(l)
grams HCl required = (50.6 grams Mg(OH)2) * (1 mol Mg(OH)2 / 58.3197 grams Mg(OH)2) * (2 mol HCl / 1 mol Mg(OH)2) * (36.453 grams HCl / 1 mol HCl) = 63.26 grams HCl required
Since there are only 45.0 grams HCl, then HCl is the limiting reactant.
theoretical yield MgCl2 = (45.0 grams HCl) * (1 mol HCl / 36.453 grams HCl) * (1 mol MgCl2 / 2 mol HCl) * (95.211 grams MgCl2 / 1 mol MgCl2) = 58.6 grams MgCl2 </span>
Answer:
Volume of lithium atom is found to be 1.47 X 10⁻²⁹ m³
Explanation:
Let us consider the volume of atom as a sphere (but it is little complex than that). This volume is mathematically expressed as,
----------------------------------------------------------------------------------------(Eq. 1)
Here, R is the radius of lithium atom. The radius is given in picometers, so firstly let us convert it into meters


placing this value in Eq.1 the required result is achieved

V= 1.47 X 10⁻²⁹ m³
Answer:
"statement 2" for the first pair and "statement 1" for the second pair
Explanation:
Answer:
The percent yield of this reaction is 70%
Explanation:
The reaction is: N₂ + 3H₂ → 2NH₃
We only have the mass of H₂, so we assume that N₂ is in excess
We convert the mass to moles, to work with the reaction:
450 g . 1mol / 2 g = 225 moles
Ratio is 2:3. 3 moles of H₂ can produce 2 moles of ammonia
Therefore 225 moles of H₂ will produce (225 .2)/ 3 = 150 moles
This is the 100% yield reaction → We convert the moles of NH₃ to mass
150 mol . 17g /1mol = 2550 g
Percent yield = (Produced yield/Theoretical yield) .100
Percent yield = (1575g/2550g) . 100 = 70%