Answer:
See explanation
Explanation:
Hydrogen has a valency of +1 or -1. Its electronic configuration is 1s1.
The 1s sub-level (first shell) is known to hold two electrons. This means that hydrogen may either loose this one electron in the 1s level to yield H^+ or accept another electron into this 1s level to form H^- (the hydride ion).
The formation of the hydride ion completes the 1s orbital.
Answer:
2.94x10²² atoms of Cu
Explanation:
We must work with NA to solve this, where NA is the number of Avogadro, number of particles of 1 mol of anything.
Molar mass Cu = 63.55 g/mol
Mass / Molar mass = Mol → 3.11 g / 63.55 g/m = 0.0489 moles
1 mol of Cu has 6.02x10²³ atoms of Cu
0.0489 moles of Cu, will have (0.0489 .NA)/ 1 = 2.94x10²² atoms of Cu
Answer:
- <u><em>The leftover reactant is the nitrogen gas, N₂.</em></u>
Explanation:
As per your description:
<u>1. Square on the left: N₂(g)</u>
- 3 units of two joint circles: this represents 3 molecules of nitrogen gas, N₂(g).
<u>2. Square on the right: H₂(g)</u>
- 3 units of two joint circles: this represents 3 molecules of hydrogen gas, H₂(g).
<u>3. Reaction</u>
If the maximum possible amount of NH₃ is formed during the reaction, you assume that the reaction goes to completion.
The chemical equation that represents the reaction is:
Which must be balanced:
That means that 1 molecule (or 1 mol) of N₂(g) reacts with 3 molecules (or 3 moles ) of H₂(g) to produce 2 molecules (or 2 moles) of NH₃(g).
Since, the squares show that there are 3 molecules of each reactant, the 3 molecules of hydrogen gas will be able to react with 1 molecule of nitrogen gas. When that happens, all the hydrogen gas is consumend and yet two molecules of nitrogen gas will remain unreacted. Hence, the nitrogen gas is the leftover reactant.
A. 1.01 is the right answer
Since
The formula is Pv= nRT
P=1 atm
V= 22.4 L
N= x
r= 0.0821
t = 273 k (bc it’s standard temperature)
So (1)(22.4)=(x)(0.0821)(273)
X= 1.001