11.43g/mL
Explanation:
Given parameters:
Volume of water in the graduated cylinder = 100mL
Volume of water + lead weight = 450mL
Mass of lead weight = 4000g
Unknown:
Density of the lead weight = ?
Solution:
Density is the mass per unit volume of a body.
Density = 
Volume of the lead weight = volume of water displaced
Volume of lead weight = 450 - 100 = 350mL
Density =
= 11.43g/mL
learn more:
Density brainly.com/question/2690299
#learnwithBrainly
Mole ratio for the reaction is 1:1
no of moles in NaOH that reacted= 1*21.17/1000=0.02117mols
molarity of HCl=0.02117*10/1000
=2.117M
Specific heat means the amount heat needed when unit mass of a substrate increase one degree of temperature. So the specific heat = the heat absorbed/(the mass of the substrate * change in temperature) = 264.4/(16*35)=0.472 J/(g*℃)
You can view more details on each measurement unit: molecular weight of Lithium Carbonate or grams The molecular formula for Lithium Carbonate is Li2CO3. The SI base unit for amount of substance is the mole. 1 mole is equal to 1 moles Lithium Carbonate, or 73.8909 grams.
Answer:
we will except an increase in the polarity of the system and this will cause the Non-polar spot to be near the solvent front, while the polar spot will run at an approximate speed of 0.5 Rf
Explanation:
when we run a TLC plate in a 50/50 mixture of hexanes and ethyl acetate we will except an increase in the polarity of the system and this will cause the Non-polar spot to be near the solvent front, while the polar spot will run at an approximate speed of 0.5 Rf
The speed of the polar spot depends largely on the level of polarity, an increase in the polarity will see both spots of Neat hexane run when we run a TLC plate in a 50/50 mixture of hexanes and ethyl acetate