If u increase it, it could/would become unstable or Change into something different
Hey there!
D = m / V
0.775 = m / 50.0
m = 0.775 * 50.0
m = 38.75 g
<span>Carbon Monoxide.
First, determine the relative number of moles of each element by looking up the atomic weights of carbon and oxygen
Atomic weight carbon = 12.0107
Atomic weight oxygen = 15.999
Moles of Carbon = 24.50 g / 12.0107 g/mol = 2.039847802 mol
Moles of Oxygen = 32.59 g / 15.999 g/mol = 2.037002313 mol
Given that the number of moles of both carbon and oxygen are nearly identical, it wouldn't be unreasonable to think that the empirical formula for the compound is CO which also happens to be the formula for Carbon Monoxide.</span>
The trends and exceptions to the trends in ionization energy observed includes;
B, ionization energy tends to increase across a period because the nuclear charge increases.
C, ionization energy tends to increase across a period because electrons are added to the same main energy level.
E, The ionization energies of elements in Group 13 tend to be lower than the elements in Group 2 because the full s orbital shields the electron, in the p orbital from the nucleus.
Ionization energies measure the tendency of a neutral atom to resist the loss of electrons. It takes a considerable amount of energy, for example to remove an electron from a neutral fluorine atom to form a positively charged ion. <span />
Answer: The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Explanation:
Mass of the sodium sulfate,w = 9.74 g
Volume of the water = 165 mL
Density of the water = 1 g/mL

Mass of the water =
Mass of the solution, W:
Mass of solute + Mass of solvent =9.47 g + 165 g=174.47 g

The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.