
given E = 9.4145E-25
h = 6.626E-34
c = 2.998E8
sub values into the equation above, and solve for wavelength.
You will get 0.211m
Answer is: A. 1.81 mol.
Balanced chemical reaction: FeCl₂ + 2KOH → Fe(OH)₂ + 2KCl.
n(FeCl₂) = 4.15 mol; amount of iron(II) chloride.
n(KOH) = 3.62 mol; amount of potassium hydroxide, limiting reactant.
From chemical reaction: n(KOH) : n(Fe(OH)₂) = 2 : 1.
n(Fe(OH)₂) = n(KOH) ÷ 2.
n(Fe(OH)₂) = 3.62 mol ÷ 2.
n(Fe(OH)₂) = 1.81 mol; amount of iron(II) hydroxide.
Answer:
Explanation:I would need more info to understand this question but explaining molecules is pretty easy tho
Answer:
The true statement is option A.
Explanation:
Using ideal gas equation:
PV = nRT
where,
P = Pressure of gas = 1 atm
V = Volume of gas = ?
n = number of moles of gas = 1 mol
R = Gas constant = 0.0821 L.atm/mol.K
T = Temperature of gas = 273.15 K

V = 22.42 L
This means that 1 mole of an ideal gas at STP occupies 22.42 liters of volume.
So, 1 mole of helium gas and 1 mole of oxygen gas will have same value of volume in their respective balloons at STP.