Answer:
Explanation:
No of molecules = 3.612*10(24)
Avogadro's number = 6.022*10(23)
no of moles = No of molecules/Avogadro's number
No of moles =3.612*10(24)/6.022*10(23)
No of moles = 6mol
The answer is 2 mol of H₂O will be produced.
The balanced equation for the chemical reaction is:
<span>c3h8 (g) + 5o2 (g) → 3co2 (g) + 4h2o (g)
5 moles of O</span>₂ produces 4 moles of H₂O, and when there is 2.5 mol of O₂, moles of H₂O will be:
2.5 x 4/5 = 2 mol of H₂O
Answer:
The mass density will be doubled
Explanation:
- Density is given by dividing the mass of a substance by its volume.
- An increase in mass causes an increase in density and vice versa, while a decrease in volume causes an increase in density and volume.
- Therefore, when the volume is halved, then the density will be doubled if the mass is kept constant.
- This has no effect on the number of moles as the mass is constant.
Answer: It will occupy
at the same temperature and 475 mm Hg.
Explanation:
Boyle's Law: This law states that pressure is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.
(At constant temperature and number of moles)
(At constant temperature and number of moles)
where,
= initial pressure of gas = 760 mm Hg
= final pressure of gas = 475 mm Hg
= initial volume of gas = 
= final volume of gas = ?
Putting in the values:

Thus it will occupy
at the same temperature and 475 mm Hg
Answer:- 1840 g.
Solution:- We have been given with 3.35 moles of
and asked to calculate it's mass.
To convert the moles to grams we multiply the moles by the molar mass of the compound. Molar mass of the compound is the sum of atomic masses of all the atoms present in it.
molar mass of
= atomic mass of Hg + 2(atomic mass of I) + 6(atomic mass of O)
= 200.59+2(126.90)+6(16.00)
= 200.59+253.80+96.00
= 550.39 gram per mol
Let's multiply the given moles by the molar mass:

= 1843.8 g
Since, there are three sig figs in the given moles of compound, we need to round the calculated my to three sig figs also. So, on rounding off to three sig figs the mass becomes 1840 g.