Answer:
Well this is a metathesis or partner exchange reaction....and barium sulfate is as soluble as a brick...
Explanation:
And so...
Ba(NO3)2(aq)+K2SO4(aq)→2KNO3(aq)+BaSO4(s)⏐↓
Note that you simply HAVE TO KNOW that barium sulfate is insoluble....as is lead sulfate, and as is (less so) calcium sulfate
Explanation:
<span>n this order, Ď=1.8gmL, cm=0.5, and mole fraction = 0.9
First, let's start with wt%, which is the symbol for weight percent. 98wt% means that for every 100g of solution, 98g represent sulphuric acid, H2SO4.
We know that 1dm3=1L, so H2SO4's molarity is
C=nV=18.0moles1.0L=18M
In order to determine sulphuric acid solution's density, we need to find its mass; H2SO4's molar mass is 98.0gmol, so
18.0moles1Lâ‹…98.0g1mole=1764g1L
Since we've determined that we have 1764g of H2SO4 in 1L, we'll use the wt% to determine the mass of the solution
98.0wt%=98g.H2SO4100.0g.solution=1764gmasssolution→
masssolution=1764gâ‹…100.0g98g=1800g
Therefore, 1L of 98wt% H2SO4 solution will have a density of
Ď=mV=1800g1.0â‹…103mL=1.8gmL
H2SO4's molality, which is defined as the number of moles of solute divided by the mass in kg of the solvent; assuming the solvent is water, this will turn out to be
cm=nH2SO4masssolvent=18moles(1800â’1764)â‹…10â’3kg=0.5m
Since mole fraction is defined as the number of moles of one substance divided by the total number of moles in the solution, and knowing the water's molar mass is 18gmol, we could determine that
100g.solutionâ‹…98g100gâ‹…1mole98g=1 mole H2SO4
100g.solutionâ‹…(100â’98)g100gâ‹…1mole18g=0.11 moles H2O
So, H2SO4's mole fraction is
molefractionH2SO4=11+0.11=0.9</span>
Answer:
0.129g MgCl2
Explanation:
For this we need to understand the concept of molarity.
Molarity is number of moles of solute/litres of solution
M=n/L
Here we are given molarity of 0.054M and volume of 25ml. we just plug this in formula to find moles of MgCl2
0.054=x/(25/1000) (we divided 25 by 1000 to convert it to litres of solution)
x=0.00135 moles of MgCl2 (we are not done yet the question asks for grams so to convert to grams we multiply by molar mass of MgCl2.)
0.00135molesMgCl2 x 95.211g MgCl2/1molMgCl2
= 0.129g MgCl2
a) The least number of decimal points is 0 so you should round the answer to 43.
b) The least number of significant figures is 2 so round to 7.3
c)The least number of decimal places is 1 so round to 225.7
d) The least number of significant figures is 3 so round to 92.0
e) The least number of significant figures is 3 so round to 32.4
f) The least number of decimal places is 0 so round to 104m^3
Basically, for addition and subtraction round to the least number of decimal places found in the factors, and for multiplication and division round to the least number of significant figures found in the factors.
The graph is needed to answer this question.
Solubility may increase or decrease with temperature depending on the properties of the solute and the solvent.
It is quite common that the solubility of the ionic compounds, like KBr, in water increases with temperature.
Use your solubility curve for the KBr and you wiil see a line that starts at a solubility a little greater than 50 grams of the salt in 100 grams of water for temperaute 0°C and increase linearly until almost 100 grams of the salt in 100 grams of water at 100°C.
So, in this case you can affirm that the solubility of KBr increases with the temperature.
Answer: the second option: the solubility increases.