0.355M x 0.0282L= 0.01 moles of H2SO4. Remember sulphuric acid is diprotic so it will release 2 from each molecule.
<span>So moles of protons = 0.01 x 2 = 0.02 moles of H+ </span>
<span>For neutralization: moles H+ = moles OH- </span>
<span>Therefore moles of NaOH = 0.02 </span>
<span>conc = moles / volume </span>
<span>Conc NaOH = 0.02 / 0.025L = 0.8M </span>
Hybridization refers to the mixing of atomic orbitals in an atom. The number of hybrid orbitals needs to be equal to the number of orbitals that have involved in prior to mixing.
The isolated atoms cannot prevail in a hybridized state as the atom in an isolated state do not form any kind of bond with the other atom, due to which the atomic orbitals do not go through the process of hybridization.
Answer:
C3H8 + 5O2 ====> 3CO2 + 4H20
Answer:
Amount of Ca(NO3)2 produced = 14.02 g
Explanation:
The given reaction can be depicted as follows:
Ca(OH)2 + 2HNO3 → Ca(NO3)2 + 2H2O
Since it is given that HNO3 is in excess, the limiting reactant is Ca(OH)2
Now, Mass of Ca(OH)2 = 6.33 g
Molar mass of Ca(OH)2 = 74 g/mol

Based on the reaction stoichiometry:
1 mole of Ca(OH)2 forms 1 mole of Ca(NO3)2
Therefore, moles of Ca(NO3)2 produced from the moles of Ca(OH)2 reacted = 0.0855 moles
Molar mass of Ca(NO3)2 = 164 g/mol

First of all, the formula for finding Kelvin is Celsius + 273
Therefore, if we subtract 273, we get the temperature in degrees
120 - 273 = - 153
Therefore, the answer is (1), or -153 degrees Celsius
Hope this helped!! :D