Molar mass CaCl₂ = 110.98 g/mol
Number of moles:
1 mole CaCl₂ ---------> 110.98 g
n mole CaCl2 ---------> 85.3 g
n = 85.3 / 110.98
n = 0.7686 moles of CaCl₂
Volume = ?
M = n / V
0.788 = 0.7686 / V
V = 0.7686 / 0.788
V = 0.975 L
hope this helps!
First, we determine the number of moles of barium phosphate. This is done using:
Moles = mass / Mr
Moles = 1 / 602
Moles = 0.002
Now, we see from the formula of the compound that each mole of barium phosphate has 2 moles of phosphorus (P). Therefore, the moles of phosphorus are:
0.002 * 2 = 0.004
The number of particles in one mole of substance is 6.02 x 10²³. The number of phosphorus atoms will be:
0.004 * 6.02 x 10²³
2.41 x 10²¹ atoms of phosphorus are present
<h2>5060 have three significant figures : Explanation given below </h2>
Explanation:
Significant figures
The significant figures (also known as the significant digits and decimal places) of a number are digits that possess certain meaning .
It includes all digits except: zeros
Rules to find significant figures
1.All non-zero digits are considered significant. For example, 23 has two significant figures.
2.Zeros in between two non-zero digits are significant: like in 202.1201 has seven significant figures.
3.Zeros to the left of the significant figures are not significant. For example, .000021 has two significant figures, zeros have no value .
4.Zeros to the right of the significant figures are significant.
That is the reason in number 5060 , it has 3 significant figures .
Answer:
C8H17N
Explanation:
Mass of the unknown compound = 5.024 mg
Mass of CO2 = 13.90 mg
Mass of H2O = 6.048 mg
Next, we shall determine the mass of carbon, hydrogen and nitrogen present in the compound. This is illustrated below:
For carbon, C:
Molar mass of CO2 = 12 + (2x16) = 44g/mol
Mass of C = 12/44 x 13.90 = 3.791 mg
For hydrogen, H:
Molar mass of H2O = (2x1) + 16 = 18g/mol
Mass of H = 2/18 x 6.048 = 0.672 mg
For nitrogen, N:
Mass N = mass of unknown – (mass of C + mass of H)
Mass of N = 5.024 – (3.791 + 0.672)
Mass of N = 0.561 mg
Now, we can obtain the empirical formula for the compound as follow:
C = 3.791 mg
H = 0.672 mg
N = 0.561 mg
Divide each by their molar mass
C = 3.791 / 12 = 0.316
H = 0.672 / 1 = 0.672
N = 0.561 / 14 = 0.040
Divide by the smallest
C = 0.316 / 0.04 = 8
H = 0.672 / 0.04 = 17
N = 0.040 / 0.04 = 1
Therefore, the empirical formula for the compound is C8H17N
Answer:
The correct answer is option A.
Explanation:
Volumetric flask : A glass ware with round lower body with flat bottom and with thin cylindrical neck along with mark which indicates the specific volume filled to that mark.It is used in preparation of standard solution of compound with desired concentration with fixed volume.
Erlenmeyer flask
: is a flask with conical shape with flat bottom used in titration experiments to carry out reaction with fixed volume of solution.
Test tube
: Small cylindrical tube with rounded bottom used to observe reaction in between reactant taken in small amount.
Graduated beaker
: Laboratory glassware used measure larger volumes of solution or to mix or stir solutions and liquids.
Graduated cylinder : Laboratory thin cylindrical glassware with accurate marking of volume used to measure an accurate volume of solutions or liquids required in an experiment.
<em><u>Volumetric flask</u></em> is the best piece of laboratory glassware for preparing 500.0 mL of an aqueous solution of a solid