Answer is: the mass of a block of magnesium is 177.75 grams.
m(Fe) = 826 g.
d(Fe) = 7.9 g/cm³.
1) Calculate volume of iron and magnesium:
d(Fe) = m(Fe) ÷ V(Fe).
V(Fe) = m(Fe) ÷ d(Fe).
V(Fe) = 826 g ÷ 7.9 g/cm³.
V(Fe) = V(Mg) = 104.56 cm³.
2) Calculate mass of magnesium:
m(Mg) = V(Mg) · d(Mg).
m(Mg) = 104.56 g/cm³ · 1.7 g/cm³.
m(Mg) = 177.75 g.
Answer:
C
green traveled les distance but still ended up in the same location as red
Answer:
2
Explanation:
Isomers are molecules with the same molecular formula, but with some difference. If that difference is in the manner the atoms are distributed in the molecule, they are called structural isomers; if the difference is the way the molecule is in space, they're called space isomers (cis/trans); and there are the stereoisomers, which the molecules are images that can be overlapping.
The stereoisomers have the property to deviate the polarized light, and, when a molecule has a chiral carbon, it means that it has stereoisomers. The number of stereoisomers is 2ⁿ, where n is the number of chiral carbons.
Chiral carbon is a carbon that bonds with four different structures. So, below is represented the molecule of propylene glycol, and it has only one chiral carbon (see the blue arrow), so, it has only 2 stereoisomers.
Answer:
=37.83783784
Explanation:
Find the total sum of all coins,
which is 37, take the number of pennies and the total of all coins put in parenthesis( 14/37) like so and than * times them by 100
you equation should look like this
(14/37)* 100= and than the answer shown above should be the one you received. I have checked this with multiple calculators, it should be accurate.
Answer:
(1) separate the substances
(2) chemically combine the substances
(3) determine the freezing point of the mixture
(4) predict the electrical conductivity of the mixture
Explanation: