Answer:
D
Explanation:
The sample must contain impurity that is lower in atomic mass to sodium and since potassium has higher atomic mass to sodium, the answer is the sample contains NaCl and LiCl. We are sure already that the sample is not pure which rules out option a and option b contains sodium iodide which cannot contribute to the increase in chlorine
Answer:
Percentage of an aldrin in the sample is 44.41%.
Explanation:

Molarity of the silver nitrate solution = 0.03337 M
Volume of the silver nitrate = 23.28 mL = 0.02328 L
Moles of silver nitrate = n

n = 
According to reaction 1 mole of silver nitrate recats with 1 moles of chloride ions.
Then 0.0007768 moles of silver nitrate will react with:
chloride ions.
In one mole of aldrin there are 6 moles of chloride ions.
Then moles of aldrin containing 0.0007768 moles chloride ions are:

Moles of aldrin present in the sample = 0.0001295 mol
Mass of 0.0001295 moles of aldrin present in the sample :
0.0001295 mol × 364.92 g/mol =0.04726 g
Percentage of an aldrin in the sample:

Answer:
20.2 g silver placed in 21.6 mL of water and 20.2 g copper placed in 21.6 mL of water
Explanation:
Since the density formula is mass divided volume, you can calculate the density of each of the components of the group and see which of all the groups are equal
In the group
density Ag=20.2 g silver/21.6ml H2O=0.9352g/ml
density Cu=20.2 g copper/21.6ml H2O=0.9352 g/ml
Displacement = √(3² + 4²)
Displacement = 5 meters north east
Velocity = displacement / time
Velocity = 5 / 35
Velocity = 0.14 m/s northeast