The basis of finding the answer to this problem is to know the electronic configuration of Fluorine. That would be: <span>[He] 2s</span>²<span> 2p</span>⁵. The valence electrons, which are the outermost electrons of the atom, are the ones that participate in bonding. <em>Since the highest orbital for F is 2p, that means the highest energy occupied would be 2.</em>
Water is the only one of these that would work by process of elimination.
The kinetic energy of the products is equal to the energy liberated which is 92.2 keV. But let's convert the unit keV to Joules. keV is kiloelectro volt. The conversion that we need is: 1.602×10⁻¹⁹ <span>joule = 1 eV
Kinetic energy = 92.2 keV*(1,000 eV/1 keV)*(</span>1.602×10⁻¹⁹ joule/1 eV) = 5.76×10²³ Joules
From kinetic energy, we can calculate the velocity of each He atom:
KE = 1/2*mv²
5.76×10²³ Joules = 1/2*(4)(v²)
v = 5.367×10¹¹ m/s
Molarity = number of moles of solute/liters of solution
number of moles of solute = molarity x liters of solution
Part (a): <span>30.00 ml of 0.100m Cacl2
number of moles of CaCl2 = 0.1 x 0.03 = 3x10^-3 moles
1 mole of CaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 3x10^-3 moles of CaCl2 contains 6x10^-3 moles of chlorine
Part (b): </span><span>10.0 ml of 0.500m bacl2
number of moles of BaCl2 = 0.5 x 0.01 = 5x10^-3 moles
1 mole of BaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 5x10^-3 moles of BaCl2 contains 10x10^-3 moles of chlorine
Part (c): </span><span>4.00 ml of 1.000m nacl
number of moles of NaCl = 1 x 0.004 = 0.004 moles
1 mole of NaCl contains 1 mole of chlorine, therefore 4x10^-3 moles of NaCl contains 4x10^-3 moles of chlorine
Part (d): </span><span>7.50 ml of 0.500m fecl3
number of moles of FeCl3 = 0.5 x 0.0075 = 3.75x10^-3 moles
1 mole of FeCl3 contains 3 moles of chlorine, therefore 3.75x10^-3 moles of FeCl3 contains 0.01125 moles of chlorine
Based on the above calculations, the correct answer is (d)</span>