1 pm = 10∧-10 cm
Therefore, 230 pm is equivalent to 2.3 ×10∧-8 cm.
Atom is in the shape of a sphere,
The volume of a sphere is given by 4/3πr³
Thus, volume of the atom = 4/3π( 2.3 ×10∧-8)³
= 4/3 (3.142 ×12.167×10∧-24
= 5.096 ×10∧-23 cm³
but 1m³= 1000000cm³
Therefore, the volume of the atom = 5.096 ×10∧-29 m³
Diagram is on the picture below.
Answer is: 1).
Sodium chloride is ionic compound and in the water dissociate in sodium cation (positive charge) and chloride anion (negative charge). Water is polar compound, oxagan has negative charge and hydrogen charge. Positive interact witn negative charge and negative with positive charge.
<u>Answer:</u> The
for the reaction is 54.6 kJ/mol
<u>Explanation:</u>
For the given balanced chemical equation:

We are given:

- To calculate
for the reaction, we use the equation:
![\Delta G^o_{rxn}=\sum [n\times \Delta G_f(product)]-\sum [n\times \Delta G_f(reactant)]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20G_f%28product%29%5D-%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20G_f%28reactant%29%5D)
For the given equation:
![\Delta G^o_{rxn}=[(2\times \Delta G^o_f_{(COCl_2)})]-[(1\times \Delta G^o_f_{(CO_2)})+(1\times \Delta G^o_f_{(CCl_4)})]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B%282%5Ctimes%20%5CDelta%20G%5Eo_f_%7B%28COCl_2%29%7D%29%5D-%5B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20G%5Eo_f_%7B%28CO_2%29%7D%29%2B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20G%5Eo_f_%7B%28CCl_4%29%7D%29%5D)
Putting values in above equation, we get:
![\Delta G^o_{rxn}=[(2\times (-204.9))-((1\times (-394.4))+(1\times (-62.3)))]\\\Delta G^o_{rxn}=46.9kJ=46900J](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B%282%5Ctimes%20%28-204.9%29%29-%28%281%5Ctimes%20%28-394.4%29%29%2B%281%5Ctimes%20%28-62.3%29%29%29%5D%5C%5C%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D46.9kJ%3D46900J)
Conversion factor used = 1 kJ = 1000 J
- The expression of
for the given reaction:

We are given:

Putting values in above equation, we get:

- To calculate the Gibbs free energy of the reaction, we use the equation:

where,
= Gibbs' free energy of the reaction = ?
= Standard gibbs' free energy change of the reaction = 46900 J
R = Gas constant = 
T = Temperature = ![25^oC=[25+273]K=298K](https://tex.z-dn.net/?f=25%5EoC%3D%5B25%2B273%5DK%3D298K)
= equilibrium constant in terms of partial pressure = 22.92
Putting values in above equation, we get:

Hence, the
for the reaction is 54.6 kJ/mol
extinction coefficient (ε) = 347 L·mol⁻¹·cm⁻¹
Explanation:
The chemical reaction between chromium (Cr) and hydrochloric acid (HCl):
2 Cr + 6 HCl → 2 CrCl₃ + 3 H₂
number of moles = mass / molar weight
number of moles of Cr = 0.3 × 10⁻³ (g) / 52 (g/mole)
number of moles of Cr = 5.77 × 10⁻⁶ moles
From the chemical reaction we see that 2 moles of Cr will produce 2 moles of CrCl₃ so 5.77 × 10⁻⁶ moles of Cr will produce 5.77 × 10⁻⁶ moles of CrCl₃.
molar concentration = number of moles / volume (L)
molar concentration of CrCl₃ = 5.77 × 10⁻⁶ / 10 × 10⁻³
molar concentration of CrCl₃ = 5.77 × 10⁻⁴ moles / L
Now we need to transform percent transmittance (%T) in absorbance (A) using the following formula:
A = 2 - log (%T)
A = 2 - log (62.5)
A = 2 - 1.8
A = 0.2
We know that absorbance (A) is defined in respect with extinction coefficient (ε), cell length (l) and concentration (c):
A = εlc
ε = A / lc
ε = 0.2 / (1 × 5.77 × 10⁻⁴)
ε = 0.0347 × 10⁴
ε = 347 L·mol⁻¹·cm⁻¹
Learn more about:
molar concentration
brainly.com/question/13971392
#learnwithBrainly
Answer:
Option C = 4.25 g
Explanation:
Ounce and grams are unit of mass. Ounce is larger unit while gram is smaller unit. The one ounce is consist of 28.35 g or we can say that one ounce is equal to 28.35 g. In order to convert the given ounce value into grams the value is multiply with 28.35 g.
Given data:
Mass = 0.15 ounce
Mass in gram = ?
Solution:
One ounce is equal to 28.35 g, so
0.15 × 28.35 = 4.25 g