The source of these two nitrogen atoms are ammonia (NH₃) from <span>nitrogen compounds (mostly metabolism of amino acids) through which excess nitrogen is eliminated from organisms. This process is called urea cycle, which extracted </span>nitrogenous wastes.
The liver<span> forms it by combining two </span>ammonia<span> molecules</span><span> with a </span>carbon dioxide<span> </span><span>molecule.</span><span />
Answer:
0.077 M
Explanation:
Data Given :
The concentration of half normal (NaCl) saline = 0.45g / 100 g
So,
Volume of Solution = 100 g = 100 mL
Volume of Solution in Liter = 100 mL / 1000
Volume of Solution = 0.1 L
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
Molarity:
Molarity is the representation of the solution. It is amount of solute in moles per liter of solution and represented by M
Formula used for Molarity
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
Now to find number of moles of Nacl
no. of moles of NaCl = mass of NaCl / molar mass
no. of moles of NaCl = 0.45g / 58.44 g/mol
no. of moles of NaCl = 0.0077 g
Put values in the eq (1)
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
M = 0.0077 g / 0.1 L
M = 0.077 M
So the molarity of half-normal saline solution (0.45% NaCl) = 0.077 M
Answer:
Carbon=5, hydrogen=12, oxygen=16
Explanation:
Carbon=5, hydrogen=12, oxygen=16
In order to effectively count the number of atoms, we look at the equation closely and take note of the stoichiometric coefficients of each reactant as this influences the number of atoms of that element present.
For instance, oxygen is diatomic and has a stoichiometric coefficient of 8. This implies the there are sixteen atoms of oxygen altogether.
Note that the left hand side refers to the reactants side.
The graph is not given in the question, so, the required graph is attached below:
Answer:
According to the graph, the relationship between the density of the sugar solution and the concentration of the sugar solution is directly proportional to each other as they both are increasing exponentially.
The graph shows that, the density of sugar solution will increase with the increase in concentration of sugar in the solution.
To find average atomic mass you multiply the mass of each isotope by its percentage, and then add the values up.
35 * 0.90 + 37 * 0.08 + 38 * 0.02 = 35.22
Average atomic mass closest to 35.22 amu.