Answer : The molarity of solution is, 1.00 M
Explanation : Given,
Moles of
= 0.500 mol
Volume of solution = 0.500 L
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present in one liter of volume of solution.
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get:

Therefore, the molarity of solution is, 1.00 M
Answer:
Bi2(SO4)3
Explanation:
Bismuth(iii) sulfate is an ionic compound therefore, their is transfer of electron. Ionic compound has both cations and anions. The cations is positively charged ion while the anions is negatively charged ions. The cations loses electron to become positively charged while the anions gains electron to become negatively charged.
From the compound above, Bismuth(iii) sulfate the cations will be Bismuth ion which loses 3 electrons. The anions is the sulfate ion (S04)2- with a -2 charge.
The chemical formula can be computed from the charge configuration as follows
Bi3+ and (SO4)2-
cross multiply the charges living the sign behind to get the chemical formula
Bi2(SO4)3
Note the final chemical formula, the numbers are sub scripted
Answer:
0.5
Explanation:
2NaCl(s) + 2H2SO4(l) + MnO2(s) → Na2SO4(s) + MnSO4(s) + 2H2O(g) + Cl2(g)
Using ideal gas equation,
PV = nRT
28.7torr
Converting torr to atm,
= 0.0378atm
V = 0.597L
T = 27 °C
= 300 K
a) PV = nRT
(0.0378atm) * (0.597L) = n(0.0821) * (300k)
= 0.000915 mol
moles of water and chlorine = 0.000915 mol
From the above equation, the ratio of water to chlorine = 1 : 2
Therefore, mole of chlorine = 0.000915/2
= 0.000458 mol
mole fraction = moles of specie/moles of all the species present
= 0.000458/0.000915
= 0.5
Answer:
1.01atm is the pressure of the gas
Explanation:
The difference in heights in the two sides is because of the difference in pressure of the enclosed gas and the atmospheric pressure. This difference is in mm of the nonvolatile liquid. The difference in mm Hg is:
32.3mm * (0.993g/mL / 13.6g/mL) = 2.36mmHg
As atmospheric pressure is 765mm Hg and assuming the gas has more pressure than the atmospheric pressure (There is no illustration), the pressure of the gas is:
765mm Hg + 2.36mm Hg = 767.36 mmHg
In atm:
767.36 mmHg * (1atm / 760 mmHg) =
1.01atm is the pressure of the gas
<span>You are given a cough syrup that contains 5.0% ethyl alcohol, c2h5oh, by mass and its density of the solution is 0.9928 g/ml. The molarity of the alcohol in the cough syrup is 21.55.</span>