Answer: The empirical formula of the compound is 
Explanation:
Empirical formula is defined formula which is simplest integer ratio of number of atoms of different elements present in the compound.
Percentage of iron in a compound = 36.76 %
Percentage of sulfur in a compound = 21.11 %
Percentage of oxygen in a compound = 42.13 %
Consider in 100 g of the compound:
Mass of iron in 100 g of compound = 36.76 g
Mass of iron in 100 g of compound = 21.11 g
Mass of iron in 100 g of compound = 42.13 g
Now calculate the number of moles each element:
Moles of iron=
Moles of sulfur=
Moles of oxygen=
Divide the moles of each element by the smallest number of moles to calculated the ratio of the elements to each other
For Iron element = 
For sulfur element =
For oxygen element = 
So, the empirical formula of the compound is 
<span>Melting is an endothermic process (i.e. it absorbs heat), whereas freezing is an exothermic process (i.e. it releases heat, or can be thought of, albeit incorrectly from a thermodynamics standpoint, as "absorbing cold"). The standard enthalpy of fusion of water can be used for both scenarios, but standard enthalpy is in units of energy/mass, so 10 times as much energy will be absorbed in the former scenario (melting 10 kg of ice) than what will be absorbed in the latter scenario (freezing 1 kg of water). For both processes, assuming the water is pure and at standard atmospheric pressure, and the entire mass remains at thermal equilibrium, the temperature of both the solid and the liquid will remain at precisely 0 degrees Celsius (273 K) for the duration of the phase change.</span>
Answer:
Explanation:
No of molecules = 3.612*10(24)
Avogadro's number = 6.022*10(23)
no of moles = No of molecules/Avogadro's number
No of moles =3.612*10(24)/6.022*10(23)
No of moles = 6mol
<span>Percentage
by mass is the amount in mass of a component in a mixture per 100 unit of
mass of the total mixture. Percentage by mass is the same as %w/w.
We can determine this by dividing the mass of the solute with the total mass of
the mixture. We calculate as follows:
Percent salt = 1.5 g salt / 30.0 g x 100 = 5% </span>
<span>The molar mass of the compound is 122 g. </span>