Answer:
Molarity of the sodium hydroxide solution is 1.443 M/L
Explanation:
Given;
0.60 M concentration of NaOH contains 2.0 L
3.0 M concentration of NaOH contains 495 mL
Molarity is given as concentration of the solute per liters of the solvent.
If the volumes of the two solutions are additive, then;
the total volume of NaOH = 2 L + 0.495 L = 2.495 L
the total concentration of NaOH = 0.6 M + 3.0 M = 3.6 M
Molarity of NaOH solution = 3.6 / 2.495
Molarity of NaOH solution = 1.443 M/L
Therefore, molarity of the sodium hydroxide solution is 1.443 M/L
Answer:
= 459.1 nm
This wavelength corresponds to yellow color and thus gold has warm yellow color.
Explanation:
Given that:- Energy = 2.7 eV
Energy in eV can be converted to energy in J as:
1 eV = 1.602 × 10⁻¹⁹ J
So, Energy = 
Considering:-
Where,
h is Plank's constant having value
c is the speed of light having value
is the wavelength of the light
So,

= 459.1 nm
This wavelength corresponds to yellow color and thus gold has warm yellow color.
Elements present in group 18 are known as noble gases. The outermost shell of these elements are completely filled.
18 is the answer
Answer : The percent composition of Pb and Sn in atom is, 3.21 % and 96.8 % respectively.
Explanation :
First we have to calculate the number of atoms in 5.5 wt% Pb and 94.5 wt% of Sn.
As, 207.2 g of lead contains
atoms
So, 5.5 g of lead contains
atoms
and,
As, 118.71 g of lead contains
atoms
So, 94.5 g of lead contains
atoms
Now we have to calculate the percent composition of Pb and Sn in atom.


and,


Thus, the percent composition of Pb and Sn in atom is, 3.21 % and 96.8 % respectively.
Answer:
D
Explanation:
a precipitate is formed from a solution