Answer:
22.8 L
Step-by-step explanation:
We can use <em>Gay-Lussac's Law of Combining Volumes</em> to solve this problem:
Gases <em>at the same temperature and pressure</em> react in simple whole-number ratios.
1. Write the chemical equation.
Ratio: 2 L 1 L
Ca(s) + 2HCl(g) ⟶ CaCl₂(s) + H₂(g)
V/L: 11.4
2. Calculate the volume of HCl.
According to the law, 2 L of HCl form 1 L of H₂.
Then, the conversion factor is (2 L HCl/1 L H₂).
Volume of HCl = 11.4 L H₂ × (2 L HCl/1 L H₂)
= 22.8 L HCl
Answer:
328.1 K.
Explanation:
- To calculate the no. of moles of a gas, we can use the general law of ideal gas: <em>PV = nRT</em>.
where, P is the pressure of the gas in atm.
V is the volume of the gas in L.
n is the no. of moles of the gas in mol.
R is the general gas constant,
T is the temperature of the gas in.
- If n is constant, and have two different values of (P, V and T):
<em>P₁V₁T₂ = P₂V₂T₁</em>
<em></em>
P₁ = 1.0 atm (standard P), V₁ = 72.1 L, T₁ = 25°C + 273 = 298 K (standard T).
P₂ = 93.6 kPa = 0.924 atm, V₂ = 85.9 L, T₂ = ??? K.
<em>T₂ = P₂V₂T₁/P₁V₁ = </em>(0.924 atm)(85.9 L)(298 K)/(1.0 atm)(72.1 L) <em>= 328.1 K.</em>
<em></em>
Answer:
The cell reaction reaches equilibrium quickly and the cell emf becomes zero.
Explanation:
The purpose of a salt bridge is not to move electrons from the electrolyte, its main function is to maintain charge balance because the electrons are moving from one-half cell to the other.
A solution of a salt that dissociates easily is normally used. Water is ineffective at functioning as a salt bridge. Hence the effect stated in the answer.
<span>Sugar is not soluble in Oil so it coagulated when Joyce added sugar to oil.
But sugar is soluble in water so when Joyce added water in the mixture of OIl and Sugar and then shaked it the sugar dissolved in the water.Leaving no traces behind.As Oil is hydrophobic it doesn't mix with water instead it floats on top.So by using the solubility of sugar in water Joyce separated sugar from oil</span>
We calculate for the number of moles of water given its mass by dividing the given mass by the molar mass.
n water = (36.04 g) / (18 g/mol)
n water = 2 mols
From the given balanced equation, every 6 moles of water produced will require 7 moles of oxygen.
n oxygen = (2 mols H2O) x (7 moles O2 / 6 moles H2O)
n oxygen = 2.33 mols O2