Answer:
Solution of isopropanol is 10.25 molal
Explanation:
615 g of isopropanol (C3H7OH) per liter
We gave the information that 615 g of solute (isopropanol) are contained in 1L of water. We need to find out the mass of solvent, so we use density.
Density of water 1g/mL → Density = Mass of water / 1000 mL of water
Notice we converted the L to mL
Mass of water = 1000 g (which is the same to say 1kg)
Molality are the moles of solute in 1kg of solvent, so let's convert the moles of isopropanol → 615 g . 1mol / 60g = 10.25 moles
Molality (mol/kg) = 10.25 moles / 1kg = 10.25 m
It's 2, glass. Water, nitrogen, and sucrose don;t have a crystalline structure.
Answer:
The volume of the container is 59.112 L
Explanation:
Given that,
Number of moles of Oxygen, n = 3
Temperature of the gas, T = 300 K
Pressure of the gas, P = 1.25 atm
We need to find the volume of the container. For a gas, we know that,
PV = nRT
V is volume
R is gas constant, R = 0.0821 atm-L/mol-K
So,

So, the volume of the container is 59.112 L
Moss leaves and fish are different in that, the moss leave is a producer, that is, it produces its own food through photosynthesis while the fish is a consumer, it feeds on foods that are not produced by it.
Both moss and fish are the same in the sense that both have cell as their basic unit of life, that is, they both possess cells.