Answer:
2.4 litters of water are required.
Explanation:
Given data:
Mass of LiF = 19.6 g
Molarity of solution = 0.320 M
Volume of water used = ?
Solution:
Number of moles = mass/molar mass
Number of moles = 19.6 g/ 26 g/mol
Number of moles = 0.75 mol
Volume required:
Molarity = number of moles/ volume in L
Now we will put the values in above given formula.
0.320 M = 0.75 mol / volume in L
Volume in L = 0.75 mol /0.320 M
M = mol/L
Volume in L = 2.4 L
Answer: 0.635 M
Explanation:
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present per liter of the solution.
Formula used :

where,
n= Moles=
= volume of solution = 150 ml


as 1 mole of
gives 3 moles of
ions
Thus molarity of
= 
Molarity of
= 0.635 M
The k is the proportionality constant of the reaction. Graphically, this is the slope of the graph. Since the graph is linear, then there is only 1 value of k. To calculate this, choose two random points in the line. Suppose we use (0.15,10) and (0.30,20), calculate for the slope.
Slope = k = (10 - 20)/(0.15 - 0.30) = 66.67 mL CO₂/g CaCO₃