It's 2, glass. Water, nitrogen, and sucrose don;t have a crystalline structure.
11.43g/mL
Explanation:
Given parameters:
Volume of water in the graduated cylinder = 100mL
Volume of water + lead weight = 450mL
Mass of lead weight = 4000g
Unknown:
Density of the lead weight = ?
Solution:
Density is the mass per unit volume of a body.
Density = 
Volume of the lead weight = volume of water displaced
Volume of lead weight = 450 - 100 = 350mL
Density =
= 11.43g/mL
learn more:
Density brainly.com/question/2690299
#learnwithBrainly
Easy stoichiometry conversion :)
So, for stoichiometry, we always start with our "given". In this case, it would be the 10.0 grams of NaHCO3. This unit always goes over 1.
So, our first step would look like this:
10.0
------
1
Next, we need to cancel out grams to get to moles. To do this, we will do grams of citric acid on the BOTTOM of the next step, so it cancels out. This unit in grams will be the mass of NaHCO3, which is 84.007. Then, we will do our unit of moles on top. Since this is unknown, it will be 1.
So, our 2nd step would look like this:
1 mole CO2
-----------------
84.007g NaHCO3
When we put it together: our complete stoichiometry problem would look like this:
10.0g NaHCO3 1mol CO2
---------------------- x -------------------------
1 84.007g NaHCO3
Now to find our answer, all we need to do is:
Multiply the two top numbers together (which is 10.0)
Multiply the two bottom numbers together (Which is 84.007)
And then....
Divide the top answer by the bottom answer.
10.0/84.007 is 0.119
So, from 10.0 grams of citric acid, we have 0.119 moles of CO2.
Hope I could help!
Answer:
The actual number of moles is 9 moles.
It is less than 15
Number of moles needed is 9 moles
Explanation:
15H2 + 10N2 ——-> 10NH3
Now from the question, we can see that the percentage yield is 60%
The percentage yield can be calculated as actual moles of H2/Theoretical moles of H2 * 100%
From the equation, we can see that the theoretical number of moles of hydrogen is 15.
Now to get the actual : 60 = x/15 * 100
x = 9
The actual number of moles is 9 moles.
It is less than 15
Number of moles needed is 9 moles
Answer:
D.
The concentration of reactants and the concentration of products are constant.
Explanation:
pls mark as brainliest