Answer:
Homemade soaps
Restaurant grade cleaners
Alcohol.
Explanation:
The two options are a mixture of more than one chemical constituents.
Soap is made from saponification reaction of of hydrocarbons and then mixed with other ingredients for better usability, and cleaning agent have one or more substances dissolved in another.
0.355M x 0.0282L= 0.01 moles of H2SO4. Remember sulphuric acid is diprotic so it will release 2 from each molecule.
<span>So moles of protons = 0.01 x 2 = 0.02 moles of H+ </span>
<span>For neutralization: moles H+ = moles OH- </span>
<span>Therefore moles of NaOH = 0.02 </span>
<span>conc = moles / volume </span>
<span>Conc NaOH = 0.02 / 0.025L = 0.8M </span>
Answer:
Wavelength of this beam of light:
.
Explanation:
The speed of light in vacuum is approximately
.
Light behaves like a wave. The wavelength of a wave is equal to the distance that it travels (in the given medium) in each period of oscillation.
On the other hand, the frequency of a wave is the number of periods in unit time.
means one oscillation per second. The frequency of this particular wave is
. In other words, there are
oscillations in each second.
The period of oscillation will be equal to
.
In that period of time, a beam of light in vacuum would have traveled
.
In other words, if this beam of light of frequency
is in vacuum, its wavelength will be equal to
.
Answer:
Heat lost to the surroundings
Heat lost to the thermometer
Explanation:
All changes in heat, or energy, can be explained. Many of the reactions or changes we see in the world involve the conversion of energy. For example as we heat up a substance (eg. water), the amount of energy we put in should give us an exact temperature. However, this is a "perfect world" scenario, and does not occur in real life. Whenever heat is added to a substance like water, we always need to account for the energy that is going to be lost. For example, heat lost to evaporation or even the effect of measuring the temperature with a thermometer (the introduction of anything including a thermometer will affect the temperature).
If we write the equation of the reaction that will take place, it is:
2HNO₃ + Na₂CO₃ → 2NaNO₃ + H₂CO3
The molar ratio of 2HNO₃ : Na₂CO₃ = 1 : 2
Therefore, we can set up the equation:
M₁V₁ = 2M₂V₂
Where the left side of the equation has the molarity and volume of HNO₃ and the right side has the molarity and concentration of Na₂CO₃. Substituting:
M₁ = (2 x 0.108 x 35.7) / 25
M₁ = 0.308 M