Answer: a) 
b) 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
a) Mass of Ba= 66.06 g
Mass of Cl = 34.0 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Ba =
Moles of Cl = \frac{\text{ given mass of Cl}}{\text{ molar mass of Cl}}= \frac{34g}{35.5g/mole}=0.96moles[/tex]
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Ba =
For O =
The ratio of Ba: Cl= 1:2
Hence the empirical formula is 
b) Mass of Bi= 80.38 g
Mass of O= 18.46 g
Mass of H = 1.16 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Bi =
Moles of O=
Moles of H=
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Bi=
For O =
For H=
The ratio of Bi: O: H= 1:3: 3
Hence the empirical formula is 
Answer:

Explanation:
Given:
For a school event, 1/6 of the athletic field is reserved for the fifth -grade classes and the reserved part of the field is divided equally among the 4 fifth grade classes in the school.
To find: fraction of the whole athletic field reserved for each fifth class
Solution:
Fraction of the whole athletic field reserved for four fifth classes = 
So, fraction of the whole athletic field reserved for each fifth class = 
Answer:
0.008945 atm
Explanation:
In the reaction:
2H2S(g) ⇌ 2 H2(g) + S2(g)
Kp is defined as:

<em>Where P is the pressure of each compound in equilibrium.</em>
If initial pressure of H2S is 3.00atm, concentrations in equilibrium are:
H2S = 3.00 atm - 2X
H2 = 2X
S2: = X
Replacing:


0 = 4X³ - 1.28x10⁻⁶X² + 1.92x10⁻⁶X - 2.88x10⁻⁶
Solving for X:
X = 0.008945 atm
As in equilibrium, pressure of S2 is X, <em>pressure is 0.008945 atm</em>
Assuming that the combustion formula is
CH4 + 2O2 --> 2H2O + CO2<span>,
That means for every 1 molecule of methane(CH4) there will be one molecule of carbon dioxide(</span>CO2) produced. Methane molecular weight 16, carbon dioxide molecular weight is 44. Then the percent yield should be:
1 * (0.374/ 16) /(0.983/44)= 0.374*44/ 0.983 * 16= 104.6%
You sure the number is correct? Percent yield should not exceed 100%