Answer:
0.452 M
Explanation:
Remember that to get molarity, you have to go thru an equation:
M=mol/V (in liters)
So...
5.61 g NH4NO3 x 1 mol NH4NO3/80.043 g
=0.0701 mol NH4NO3
Convert mL to L
=155--->0.155 L
Plug in and divide.
0.0701/0.155
=0.452 M
Answer:
92.65256 cm^3
Explanation:
To find this, we can simply multiply all three dimensions to get the answer in cubic centimeters, and we get the answer above. If you want to be more specific, we can go by the sigfig rule and the answer would be rounded to 93 cm^3.
Answer:
B) CaO(s) + H2O(l) --> Ca(OH)2(aq)
Explanation:
This is the only reaction with a negative enthalpy value. Exothermic reactions have a negative enthalpy.
First, find percent of oxygen: atom/molecule... there are 2 atoms of Oxygen so: O2/C2H2O2 which is: 32g O2 / 58g C2H2O2 =32/58.
<span>Next, multiply this by the total mass (56g C2H2O2) and the units will cancel out (g*g/g -> g) leaving you with the mass of Oxygen: </span>
<span>56g C2H2O2 * 32g O2/58g C2H2O2 = 56*32/58= 31g</span>
Answer:
The equilibrium concentration of CH₃OH is 0.28 M
Explanation:
For the reaction: CO (g) + 2H₂(g) ↔ CH₃OH(g)
The equilibrium constant (Keq) is given for the following expresion:
Keq=
=14.5
Where (CH3OH), (CO) and (H2) are the molar concentrations of each product or reactant.
We have:
(CH3OH)= ?
(CO)= 0.15 M
(H2)= 0.36 M
So, we only have to replace the concentrations in the equilibrium constant expression to obtain the missing concentration we need:
14.5= 
14.5 x (0.15 M) x
= (CH₃OH)
0.2818 M = (CH₃OH)