Answer:
Sr(s) + C(s) + 3/2 O₂(g) → SrCO₃(s)
Explanation:
The standard enthalpy of formation (ΔH°f) is the energy involved in the formation of 1 mole of a substance from its elements in their most stable states. The chemical equation for the formation of SrCO₃(s) is the following.
Sr(s) + C(s) + 3/2 O₂(g) → SrCO₃(s)
Water is the only one of these that would work by process of elimination.
Here we have to get the correct statements among the given, applicable for Diels-Alder reaction.
The true statements in case Diels-Alder reaction are-
1. An excess of Maleic anhydride is used.
2. The I.R. of the products are indistinguishable.
The Diels-Alder reaction is the most is the most important cyclo-addition reaction in organic chemistry. These are addition reactions in which ring systems are formed without eliminating any compounds.
There remains one diene and one dienophile. The reaction is reversible in nature and requires elevated temperature to obtain its transition state. The reaction rate become faster in certain condition like using of polar solvents.
Among the given statements the following statements are true-
1. An excess of maleic anhydride (the most effective di-enophile) is used to process the reaction in forward direction.
2. The products obtain in this reaction are stereoisomers thus are indistinguishable by infrared spectroscopy (IR).
The statements which are not true for the Diels-Alder reaction:
3. The re-crystallization of the products by any polar solvent like methanol is not feasible as it will cause the retro reaction due to stability of the transition state in polar solvent.
4. Cleaning of glassware are compulsory for any reaction it is not specifically true for Diels-Alder reaction.
5. The reaction occurs at elevated temperature thus flame is required.
Answer:
34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.
Explanation:
Moles of
:-
Mass = 49.8 g
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

Since pressure and volume are constant, we can use the Avogadro's law as:-
Given ,
V₂ is twice the volume of V₁
V₂ = 2V₁
n₁ = ?
n₂ = 1.55625 mol
Using above equation as:
n₁ = 0.778125 moles
Moles of carbon dioxide = 0.778125 moles
Molar mass of
= 44.0 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.778125 × 44.0 g = 34.2 g
<u>34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.</u>
Answer:

Explanation:
-An endothermic reaction is a chemical reaction that gains or absorbs heat from its surrounding in the form of heat.
-During the reaction, the temperature of the surrounding reduces.
-From the reactions given:

is the only endothermic reaction.
