Answer:
The specific heat of the metal is 0.466 
Explanation:
Calorimetry is the measurement and calculation of the amounts of heat exchanged by a body or a system.
The equation that allows calculating heat exchanges is:
Q = c * m * ΔT
where Q is the heat exchanged by a body of mass m, made up of a specific heat substance c and where ΔT is the temperature variation.
In this case:
- Q= 2330 J
- c= ?
- m= 25 g
- ΔT= 200 °C
Replacing:
2330 J= c*25 g* 200 °C
Solving:

c=0.466 
<u><em>The specific heat of the metal is 0.466 </em></u>
<u><em></em></u>
Answer:
The volume of mercury-contaminated water that has to be consumed to ingest 0.100 g mercury is 2.50 × 10⁴ l
Explanation:
Hi there!
First, let´s convert 0.100 g to mg:
0.100 g · (1000 mg/1 g) = 100 mg
The contaminated water has 0.004 mg per liter, then, we have to find the volume of water that contains 100 mg of mercury:
100 mg · (1 l / 0.004 mg) = 2.50 × 10⁴ l
Then, the volume of mercury-contaminated water ( at a concentration of 0.004 mg/l) that has to be consumed to ingest 0.100 g mercury is 2.50 × 10⁴ l
Have a nice day!
To be able to answer this equations, we must set given information. Suppose the reaction to yield NO is:
N₂ + O₂ → 2 NO
Next, suppose you have 1 g of each of the reactants. Determine first which is the limiting reactant.
1 g N₂ (1 mol N₂/ 28 g)(2 mol NO/1 mol N₂)= 0.07154 mol NO present
Number of molecules = 0.07154 mol NO(6.022×10²³ molecules/mol)
<em>Number of molecules = 4.3×10²² molecules NO present</em>
Entropy Change is calculated by (Energy transferred) / (Temperature in kelvin)
deltaS = Q / T
Q = (mass)(latent heat of fusion)
Q = m(hfusion)
Q = (500g)(333J/g) = 166,500J
T(K) = 32 + 273.15 = 305.15K
deltaS = 166,500J / 305.15K
deltaS = 545.63 J/K
Answer:
Negative sign says that release of heat.
Explanation:
The expression for the calculation of the heat released or absorbed of a process is shown below as:-
Where,
is the heat released or absorbed
m is the mass
C is the specific heat capacity
is the temperature change
Thus, given that:-
Mass = 25.2 g
Specific heat = 0.444 J/g°C
So,
Negative sign says that release of heat.