The answer:
<span>The equation of its dissolution in water is: AgNO3 → Ag + (aq) + NO3- (aq)
and </span>AgNO3 → Ag + (aq) + NO3- (aq)
1 mol 1mol 1mol
? -------- 0.854mo
so for finding the value, it is sufficients to complute 1 x 0.854 mol =0.854 mol
so, 0.854 mol is required for the reaction to form 0.854 mol of Ag
The middle carbon is 4-degree since it is attached to 4 carbons. All other carbons are 1-degree since they are attached to only 1 carbon.
Hydrogens attached with 1-degree carbon are all same. Hydrogen are often refereed to as protons. No carbon is attached to 4-degree carbon. So all hydrogens in this structure are same.
This structure is called
NeoPentane
The first ionization energy of a known element is the energy
it needs to remove its highest energy or outermost electron. It is done to make
a neutral atom be a positively charged ion. The first ionization energy of neon
as a chemical equation is this:
Ne (g) -> Ne+ (g) + e-
w/w percentage <span>
= mass of the pure compound /
total mass of the sample x 100%
70% HNO₃
contains by mass means every 100 g of sample has 70 g of HNO₃.</span><span>
The mass of solution = 103.8 g
Hence the mass of HNO₃ = 103.8 g x 70%</span><span>
= 103.8 g x (70 / 100)
<span>
= 72.66 g = 72.7 g.</span></span>