Explanation:
It is known that in one day there are 24 hours. Hence, number of seconds in 24 hours are as follows.

Hence, total charge passed daily is calculated as follows.

And, number of Faraday of charge is as follows.

= 134300.52 F
The oxidation state of aluminium in
is +3.

So, if we have to produce 1 mole of Al(s) we need 3 Faraday of charge.
Therefore, from 134300.52 F the moles of Al obtained with 89% efficiency is calculated as follows.

= 39842.487 mol
or, = 
Molar mass of Al = 27 g/mol
Therefore, mass in gram will be calculated as follows.
Mass in grams = 
= 
= 1075.7 kg/day
Thus, we can conclude that the daily aluminum production of given aluminium is 1075.7 kg/day.
I’m pretty sure it is A at least that’s what we did at our school to test this
Answer:
- <em>The minimum number of photons that can be detected by the human eye is </em><u><em>6.03 × 10 ¹⁶</em></u><em> photons.</em>
Explanation:
The energy of one photon of light is related to the wavelength by the equation:
Where, E is the energy of one photon, h is the Planck's constant, c is the speed of light, and λ is the wavelength of the light.
You are given with <em>λ = 510 nm</em> (nanometers), which you must convert to m (meters), to use SI units ⇒ λ = 510 × 10⁻⁹ m.
The <em>physical constansts </em>needed are:
- Planck's constant, h = 6.63 × 10⁻³⁴ J.s
- Speed of light, in vacuum, c = 3.0 × 10⁻⁸ m/s
Now you can substitute in the formula can compute for the value of E:
- E = 6.63×10⁻³⁴ J.s × 3.0 × 10⁻⁸ m/s / (510×10⁻⁹ m) = 0.039 × 10⁻³³ J
Since, that is the energy of one photon of green light, to calculate the number of photons that can be detected by the human eye, you need to divide the amounf of <em>energy the human eye is able to detect, 2.35 × 10⁻¹⁸ J , </em>by the energy of a photon:
- number of photons = 2.35×10 ⁻¹⁸J / 0.039 × 10⁻³³ J/ photon
- number of photons = 60.3 × 10¹⁵ photons = 6.03 × 10¹⁶photons
Answer:
Explanation:
to begin, three steps are highlighted below which are used to write the Lewis structures of the given compounds, viz;
- sum the variance of all the atom
- use a pair of electrons to form a bond between each pair of bound atoms
- lastly arrange the remaining electrons so as to satisfy the rule for hydrogen and the octet rule for the second-row elements.
the image below gives a step by step explanation as to answering this question.
i hope this was helpful, cheers.
Answer: The weight of the products should be the same after he mixes them.
Explanation: The law of the conservation of mass states that the mass of the products in a chemical reaction must equal the mass of the reactants. Even if the products are changed or rearranged, the products and reactants will still have the same mass