Conversion of mole to grams k in mole = 1 mole/ atomic mass K in mole =1/ 39.0983 g/mole = 0.255765 g/mole converting 40 grams of K K 40 grams x [ 1 mole/ 39.0983 grams] = 1.0230623 mole There are 1.0230623 moles of K in 40 K of Potassium
The answer is Some of the heat used to make the steam is transformed into work as the steam pushes against the blades to make them turn. This also observes the law of conservation in thermodynamics. The kinetic energy in the steam helps push the blades and is converted to mechanical energy. Some of the energy is lost since it is never 100% efficient.