The arrangement of atoms in a mineral can change its physical and chemical properties.
Diamonds and coal are both made of carbon, however, their chemical and physical properties are very different.
Answer:
0.077 M
Explanation:
Data Given :
The concentration of half normal (NaCl) saline = 0.45g / 100 g
So,
Volume of Solution = 100 g = 100 mL
Volume of Solution in Liter = 100 mL / 1000
Volume of Solution = 0.1 L
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
Molarity:
Molarity is the representation of the solution. It is amount of solute in moles per liter of solution and represented by M
Formula used for Molarity
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
Now to find number of moles of Nacl
no. of moles of NaCl = mass of NaCl / molar mass
no. of moles of NaCl = 0.45g / 58.44 g/mol
no. of moles of NaCl = 0.0077 g
Put values in the eq (1)
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
M = 0.0077 g / 0.1 L
M = 0.077 M
So the molarity of half-normal saline solution (0.45% NaCl) = 0.077 M
Actually the strength
of London dispersion forces highly depend on the total number of electrons and
the area in which they are spread. We can see clearly that iodine will have the
strongest LDF's, and hence, have the highest boiling point (and melting point).
This is also the reason why iodine is a solid at room temperature, bromine is liquid
and chlorine and fluorine are gases.
Answer:
<span>Fluorine (F2)</span>
So that people don’t break laws or drive under the influence.