Answer:
it would definitely be wienerballs1977
Explanation:
fossil fuels x (3x1017kJ/yr) equals out to be wienerballs1977.
thx for the challenge !
N_2 (g) + 3H_2 (g) rightarrow 2NH_3 (g) volume of H_2 = 32.44 At STP 1 mole of H_2 = 22.4L ? mole of H_2 = 32.4L therefore moles of H_2
Hey there!
Molar mass N2 = 28.01 g/mol
Therefore:
28.01 g N2 -------------- 6.02*10²² molecules N2
( mass N2 ?? ) ----------- 25,000 molecules N2
mass N2 = ( 25,000 * 28.01 ) / ( 6.02*10²³ )
mass N2 = 700250 / 6.02*10²³
mass N2 = 1.163*10⁻¹⁸ g
Hope that helps!
<h3>
Answer:</h3>
0.699 mole CaCl₂
<h3>
Explanation:</h3>
To get the number of moles we use the Avogadro's number.
Avogadro's number is 6.022 x 10^23.
But, 1 mole of a compound contains 6.022 x 10^23 molecules
In this case;
we are given 4.21 × 10^23 molecules of CaCl₂
Therefore, to get the number of moles
Moles = Number of molecules ÷ Avogadro's constant
= 4.21 × 10^23 molecules ÷ 6.022 x 10^23 molecules/mole
= 0.699 mole CaCl₂
Hence, the number of moles is 0.699 mole of CaCl₂
<u>Answer:</u> This illustrates law of conservation of mass.
<u>Explanation:</u>
Dalton's theory is based on mainly two laws which are law of conservation of mass and law of constant proportion.
Law of conservation of mass states that mass can neither be created nor be destroyed but it can only be transformed from one form to another form.
This also means that total mass on the reactant side must be equal to the total mass on the product side.
The chemical equation for the decomposition of calcium carbonate follows:

We are given:
Mass of calcium carbonate = 100 grams
Mass of calcium oxide = 56 grams
Mass of carbon dioxide = 44 grams
Total mass on reactant side = 100 g
Total mass on product side = 56 + 44 = 100 g
As, the total mass on reactant side is equal to the total mass on product side.
Thus, this illustrates law of conservation of mass.