Answer:
A) 3.59 cm
Explanation:
Given that :-
The density of the gold ingot = 
Given that:- Mass = 5.50 lbs
Also, considering the conversion of lbs to g as shown below:-
1 lb = 453.592 g
Thus,
Mass =
= 2494.756 g
The volume = Length*Breadth*Height
Given that:- Length = 12.0 cm , Breadth = 3.00 cm
Considering the expression for density as:-


Solving for height, we get that:-
Height=3.59 cm
Answer:
Almost all corn oil is expeller-pressed
Explanation:
then solvent-extracted using hexane or 2-methylpentane (isohexane). The solvent is evaporated from the corn oil, recovered, and re-used. After extraction, the corn oil is then refined by degumming and/or alkali treatment, both of which remove phosphatides.Oct 16, 2020
Your answer is D. Since there is little to no magnetic field to wire, if it is copper which most wires are, there will be no voltage in a wire.
Answer:
50 g of S are needed
Explanation:
To star this, we begin from the reaction:
S(s) + O₂ (g) → SO₂ (g)
If we burn 1 mol of sulfur with 1 mol of oxygen, we can produce 1 mol of sulfur dioxide. In conclussion, ratio is 1:1.
According to stoichiometry, we can determine the moles of sulfur dioxide produced.
100 g. 1mol / 64.06g = 1.56 moles
This 1.56 moles were orginated by the same amount of S, according to stoichiometry.
Let's convert the moles to mass
1.56 mol . 32.06g / mol = 50 g
Answer:
The energy difference between these 2p and 2s orbitals is 
Explanation:
Wavelength of the photon emitted = 
Energy of the photon will corresponds to the energy difference between 2p and 2s orbital = E
Energy of the photon is given by Planck's equation:

h = Planck's constant = 
c = Speed of the light = 


The energy difference between these 2p and 2s orbitals is 