Answer is: 6.022·10²² molecules of glucose.
c(glucose) = 100 mM.
c(glucose) = 100 · 10⁻³ mol/L.
c(glucose) = 0.1 mol/L; concentration of glucose solution.
V(glucose) = 1 L; volume of glucose solution.
n(glucose) = c(glucose) · V(glucose).
n(glucose) = 0.1 mol/L · 1 L.
n(glucose) = 0.1 mol; amount of substance.
N(glucose) = n(glucose) · Na (Avogadro constant).
N(glucose) = 0.1 mol · 6.022·10²³ 1/mol.
N(glucose) = 6.022·10²².
Answer:
The Moon weighs about 7.349*10^22 kg
How much does “an elephant” weigh? Grown-up elephants vary between 1.7 tons (small wood elephant cow) and 6 tons (big African elephant bull). Let us pick 2.720 tons or 2720 kg as an average weigh one, this is valid for Asian elephants.
A mole of elephants weighs 6.022 * 10^23 x 2720 kg = 1.638 * 10^27 kg.
That is 1,638 * 10^27 / 7,349*10^22 = 22289 times more.
Hello
We know both the elements involved in bonding are non-metals and the primary type of bonds involved in non-metals are covalent bonds. Covalent bonds are formed when two atoms share one or more electrons; thus we know that whatever the number of electrons shared, it has to be equal for both. We can eliminate choices A and B.
Next, we understand that it is easier for one atom to be shared among the two, rather than the 7. First, because Hydrogen needs only 1 electron to be stable and would require energy to compensate the remaining 6. Second, electrons are attracted towards the nucleus so it is inefficient to try and share 7 electrons when 1 provides the same amount of stability to Fluorine.
Therefore, the answer is C.
Answer:
The coefficients are 1, 3, 1, 3
Explanation:
The equation;
AlCl3 + NaOH → Al(OH)3 + NaCl
can be balanced by using the coefficients 1, 3, 1, 3, such that the balanced equation will be;
AlCl3 + 3NaOH → Al(OH)3 + 3NaCl
Chemical equations needs to be balanced so as to follow the law of conservation of mass. This occurs when the number of the different atoms of elements in the reactants side is equal to that of the products side.
Temperature is the independent variable in this experiment
Explanation:
A respirometer is a tool used to calculate the rate of breathing of a living organism by calculating the amount of exchange of oxygen and/or carbon dioxide.
When the yeast cells are given sugar in an aerobic (oxygen-containing) environment, then the yeast.
There would be an air bubble at the tip of the respirometer, and our dependent variable is the difference in the duration of the bubble, i.e. incubate in a warm water bath at body temperature (37 ° C) for about 20 minutes.