The answer is 6.1*10^-3 atm.
The pictures and explanations are there.
Answer:
(1) separate the substances
(2) chemically combine the substances
(3) determine the freezing point of the mixture
(4) predict the electrical conductivity of the mixture
Explanation:
Answer:
Negative sign says that release of heat.
Explanation:
The expression for the calculation of the heat released or absorbed of a process is shown below as:-
Where,
is the heat released or absorbed
m is the mass
C is the specific heat capacity
is the temperature change
Thus, given that:-
Mass = 25.2 g
Specific heat = 0.444 J/g°C
So,
Negative sign says that release of heat.
In this kind of exercises, you should use the "ideal gas" rules: PV = nRT
P should be in Pascal:
445mmHg = 59328Pa
1225mmHg = 163319Pa
V should be in cubic meter:
16L = 0.016 m3
R =

= constant

=

==> P1 * V1 = P2 * V2
V2 =

=
V2 = 0.00581 m3 = 5.81 L
Answer:
483.27 minutes
Explanation:
using second faradays law of electrolysis