Answer:
C₄F₈
Explanation:
Using their mole ratio to compute their mass
molar mass of carbon = 12.0107 g/mol
molar mass of fluorine gas = 37.99681
let x = mass of carbon
given mass of fluorine = 1.70 g
x / 12.01067 = 1.70 / 37.99687
cross multiply
x = ( 1.70 × 12) / 37.99687 = 20.4 / 37.99687 = 0.53688 g
mass of one mole of CF₂ = 0.53688 + 1.70 = 2.23688 g
number of mole of CF₂ = 8.93 g / 2.23688 = 3.992 approx 4
molecular formula of CF₂ = 4 (CF₂) = C₄F₈
It matches the universal pH indicator and is indicating the proper pH
4. Blue, Red, Green, Purple
(Lowest densities on the top, highest densities on the bottom)
Answer: All of the statements are true.
Explanation:
(a) Considering the system mentioned in the equation:-
The sum of total moles in the flask will always be equal to 1 which leads to confirmation of this statement as for 60 secs= 0.16 mol A and 0.84 mol B
(b) 0<t< 20s, mole A got reduced from 1 mole to 0.54 moles while at 40s to 60s A got decreased from 0.30 moles to 0.16 moles.
0 to 20s is 0.46 (1 - 0.54 = 0.46)mol whereas,
40 to 60s is 0.14 (0.30-.16 = 0.14) mol
(0.46 > 0.14) mol leading this statement to be true as well.
(c) Average rate from t1 = 40 to t2 = 60 s is given by:
which is true as well
Answer: Option (a) is the correct answer.
Explanation:
At low pressure and high temperature there exists no force of attraction or repulsion between the molecules of a gas. Hence, gases behave ideally at these conditions.
Whereas at low temperature there occurs a decrease in kinetic energy of gas molecules and high pressure causes the molecules to come closer to each other.
As a result, there exists force of attraction between the molecules at low temperature and high pressure and under these conditions gases are known as real gases.
Thus, we can conclude that the ideal gas law tends to become inaccurate when the pressure is raised and the temperature is lowered.