Answer:
Moles of KOH in 1000 mL solution = 0.255 moles
Moles of KOH in 1 mL solution = 0.255/1000 = 0.000255 moles
Moles in 95 mL solution = (95 * 255)/1000000 = 24225/1000000
Moles of KOH in 95 mL 0.255M solution = 0.024225 moles
Answer:
The answer to the question is
The star’s approximate radial velocity is 68.52 km/s
Explanation:
To solve the
The formula is
where
= velocity of the star
λ = Star's spectrum wavelength = 656.45 nm
= Rest wavelength = 656.30 nm
c = Speed of light = 299 792 458 m / s
Therefore we have
or
= 68518.7699 m/s or 68.52 km/s
Answer:
The partial pressure of NO2 = 0.152 atm
Explanation:
Step 1: Data given
Pressure NO2 = 0.500 atm
Total pressure at equilibrium = 0.674 atm
Step 2: The balanced equation
2NO2(g) → 2NO(g) + O2(g)
Step 3: The initial pressure
pNO2 = 0.500 atm
pNO = 0 atm
p O2 = 0 atm
Step 4: Calculate pressure at the equilibrium
For 2 moles NO2 we'll have 2 moles NO and 1 mol O2
pNO2 = 0.500 - 2x atm
pNO =2x atm
pO2 = xatm
The total pressure = p(total) = p(NO2) + p(NO) + p(O2)
p(total) = (0.500 - 2x) + 2x + x= 0.674 atm
0.500 + x = 0.674 atm
x = 0.174 atm
This means the partial pressure of NO2 = 0.500 - 2*0.174 = 0.152 atm
Answer:

Explanation:
Hello.
In this case, since the bond energy per C-H bond is 411 kJ/mol and we of course avoid the C-C bond since we are asked to compute the energy to break 7 C-H bonds, the 411 kJ/mol are multiplied by 7 as shown below:

Thus, we obtain the required bond dissociation energy. Note that propane CH₃-CH₂-CH₃ has seven C-H bonds; 3 from the first CH₃, two from the CH₂ and 3 from the last CH₃.
Best regards.
4.003 is the mass of helium gas