<u>Answer:</u> The mass of nitrogen that is present for given amount of aluminium is 566.22 g.
<u>Explanation:
</u>
We are given:
Mass of aluminium = 364 grams
The chemical formula of aluminium nitrate is
Molar mass of nitrogen = 14 g/mol
Molar mass of aluminium = 27 g/mol
In 1 mole of aluminium nitrate, 27 grams of aluminium is combining with 42 grams of nitrogen.
So, 364 grams of aluminium will combine with =
of nitrogen.
Hence, the mass of nitrogen that is present for given amount of aluminium is 566.22 g.