Answer:
The volume of mercury-contaminated water that has to be consumed to ingest 0.100 g mercury is 2.50 × 10⁴ l
Explanation:
Hi there!
First, let´s convert 0.100 g to mg:
0.100 g · (1000 mg/1 g) = 100 mg
The contaminated water has 0.004 mg per liter, then, we have to find the volume of water that contains 100 mg of mercury:
100 mg · (1 l / 0.004 mg) = 2.50 × 10⁴ l
Then, the volume of mercury-contaminated water ( at a concentration of 0.004 mg/l) that has to be consumed to ingest 0.100 g mercury is 2.50 × 10⁴ l
Have a nice day!
Answer: The concentration of excess
in solution is 0.017 M.
Explanation:
1. 
moles of 
1 mole of
give = 1 mole of 
Thus 0.019 moles of
give = 0.019 mole of 
2. moles of 
According to stoichiometry:
1 mole of
gives = 2 moles of 
Thus 0.012 moles of
give =
moles of 

As 1 mole of
neutralize 1 mole of 
0.019 mole of
will neutralize 0.019 mole of 
Thus (0.024-0.019)= 0.005 moles of
will be left.
![[OH^-]=\frac{\text {moles left}}{\text {Total volume in L}}=\frac{0.005}{0.3L}=0.017M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BOH%5E-%5D%3D%5Cfrac%7B%5Ctext%20%7Bmoles%20left%7D%7D%7B%5Ctext%20%7BTotal%20volume%20in%20L%7D%7D%3D%5Cfrac%7B0.005%7D%7B0.3L%7D%3D0.017M)
Thus molarity of
in solution is 0.017 M.
Answer : q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Solution : Given,
Molar heat of fusion of ice = 6020 J/mole
Number of moles = 1 mole
Pressure = 1 atm
Molar heat of fusion : It is defined as the amount of energy required to melt 1 mole of a substance at its melting point. There is no temperature change.
The relation between heat and molar heat of fusion is,
(in terms of mass)
or,
(in terms of moles)
Now we have to calculate the value of q.

When temperature is constant then the system behaves isothermally and Δe is a temperature dependent variable.
So, the value of 
Now we have to calculate the value of w.
Formula used : 
where, q is heat required, w is work done and
is internal energy.
Now put all the given values in above formula, we get

w = -6020 J
Therefore, q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Answer:
There are 0.09996826 moles per liter of the solution.
Explanation:
Molar mass of HNO3: 63.02
Convert grams to moles
0.63 grams/ 63.02= 0.009996826
Convert mL to L and place under moles (mol/L)
100mL=0.1 L
0.009996826/0.1= 0.09996826 mol/L
Explanation:
When pH of the solution is 11.
![pH=-\log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D)
![11=-\log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=11%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D)
..(1)
At pH = 11, the concentration of
ions is
.
When the pH of the solution is 6.
![pH=-\log[H^+]'](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D%27)
![6=-\log[H^+]'](https://tex.z-dn.net/?f=6%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D%27)
..(2)
At pH = 6, the concentration of
ions is
.
On dividing (1) by (2).
![\frac{[H^+]}{[H^+]'}=\frac{1\times 10^{-11} M}{1\times 10^{-6}}=1\times 10^{-5}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BH%5E%2B%5D%7D%7B%5BH%5E%2B%5D%27%7D%3D%5Cfrac%7B1%5Ctimes%2010%5E%7B-11%7D%20M%7D%7B1%5Ctimes%2010%5E%7B-6%7D%7D%3D1%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%20)
The ratio of hydrogen ions in solution of pH equal to 11 to the solution of pH equal to 6 is
.
Difference between the
ions at both pH:

This means that Hydrogen ions in a solution at pH = 7 has
ions fewer than in a solution at a pH = 6