First, we determine the number of moles of barium phosphate. This is done using:
Moles = mass / Mr
Moles = 1 / 602
Moles = 0.002
Now, we see from the formula of the compound that each mole of barium phosphate has 2 moles of phosphorus (P). Therefore, the moles of phosphorus are:
0.002 * 2 = 0.004
The number of particles in one mole of substance is 6.02 x 10²³. The number of phosphorus atoms will be:
0.004 * 6.02 x 10²³
2.41 x 10²¹ atoms of phosphorus are present
Answer:
- <u><em>The leftover reactant is the nitrogen gas, N₂.</em></u>
Explanation:
As per your description:
<u>1. Square on the left: N₂(g)</u>
- 3 units of two joint circles: this represents 3 molecules of nitrogen gas, N₂(g).
<u>2. Square on the right: H₂(g)</u>
- 3 units of two joint circles: this represents 3 molecules of hydrogen gas, H₂(g).
<u>3. Reaction</u>
If the maximum possible amount of NH₃ is formed during the reaction, you assume that the reaction goes to completion.
The chemical equation that represents the reaction is:
Which must be balanced:
That means that 1 molecule (or 1 mol) of N₂(g) reacts with 3 molecules (or 3 moles ) of H₂(g) to produce 2 molecules (or 2 moles) of NH₃(g).
Since, the squares show that there are 3 molecules of each reactant, the 3 molecules of hydrogen gas will be able to react with 1 molecule of nitrogen gas. When that happens, all the hydrogen gas is consumend and yet two molecules of nitrogen gas will remain unreacted. Hence, the nitrogen gas is the leftover reactant.
Water is the only one of these that would work by process of elimination.
Answer is: 0,133 mol/ l· atm.
T(chlorine) = 10°C = 283K.
p(chlorine) = 1 atm.
V(chlorine) = 3,10 l.
R - gas constant, R = 0.0821 atm·l/mol·K.
Ideal gas law: p·V = n·R·T
n(chlorine) = p·V ÷ R·T.
n(chlorine) = 1atm · 3,10l ÷ 0,0821 atm·l/mol·K · 283K = 0,133mol.
Henry's law: c = p·k.
k - <span>Henry's law constant.
</span>c - solubility of a gas at a fixed temperature in a particular solvent.
c = 0,133 mol/l.
k = 0,133 mol/l ÷ 1 atm = 0,133 mol/ l· atm.
Answer:
The answer to your question is below:
Explanation:
Having exactly the same data as the previous experiment I think that having the same data as the previous experiment is extremely important but not the most important, for me is the second most important.
Using the same procedure and variables as the previous experiment For me, this is the most importan thing when a scientist is designing an experiment, because if he or she follow exactly the same procedure and variables, then the results will be very close.
Conducting an experiment similar to the previous experiment This characteristic is important but not the most important.
Using the same laboratory that was used in the previous experiment It is not important the laboratory, if the procedure and variables are the same, your experiment must give the same results in whatever laboratory.