Answer:
25.7 kJ/mol
Explanation:
There are two heats involved.
heat of solution of NH₄NO₃ + heat from water = 0
q₁ + q₂ = 0
n = moles of NH₄NO₃ = 8.00 g NH₄NO₃ × 1 mol NH₄NO₃/80.0 g NH₄NO₃
∴ n = 0.100 mol NH₄NO₃
q₁ = n * ΔHsoln = 0.100 mol * ΔHsoln
m = mass of solution = 1000.0 g + 8.00 g = 1008.0 g
q₂ = mcΔT = 58.0 g × 4.184 J°C⁻¹ g⁻¹ × ((20.39-21)°C) = -2570.19 J
q₁ + q₂ = 0.100 mol ×ΔHsoln – 2570.19 J = 0
ΔHsoln = +2570.19 J /0.100 mol = +25702 J/mol = +25.7 kJ/mol
Answer:
8
Explanation:
To solve this question, we just need to put the new number into the equation. If [A] remain constant then that mean [A2]= [A1]. If B doubled, then that mean [B2]= 2[B2]. To find what factor does the rate of reaction increases, we need to divide the first reaction rate with the second. The calculation will be:
rate2/rate1= k[A2][B2]³ / k[A1][B1]³
rate2/rate1= [A1][2B1]³ / [A1][B1]³
rate2/rate1= A1*8B1³ / A1*B1³
rate2/rate1= 8/1= 8
The rate of reaction will be 8 times faster.
Answer : The pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm
Explanation :
To calculate the pressure in the flask after reaction is complete we are using ideal gas equation.

where,
P = final pressure in the flask = ?
R = gas constant = 0.0821 L.atm/mol.K
T = temperature = 
V = volume = 4.0 L
= moles of
= 0.20 mol
= moles of
= 0.20 mol
Now put all the given values in the above expression, we get:


Thus, the pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm
1.26 x 10²⁴particles
Explanation:
Given parameters:
Number of moles of the compound = 2.1 moles
Unknown:
Number of particles contained in the compound = ?
Solution:
A mole can be defined as the amount of a substance that contains Avogadro's number of particles 6.02 x 10²³.
The particles mentioned here can be atoms, molecules, formula units, ions, electrons, protons, neutrons and so forth.
To solve for the number of moles:
Number of particles = number of moles x 6.02 x 10²³
Number of particles = 2.1 x 6.02 x 10²³ = 12.64 x 10²³ = 1.26 x 10²⁴particles
Learn more:
mole calculation brainly.com/question/1841136
#learnwithBrainly
Answer:
Li
Explanation:
The phenomenon of wave particle duality was well established by Louis deBroglie. The wavelength associated with matter waves was related to its mass and velocity as shown below;
λ= h/mv
Where;
λ= wavelength of matter waves
m= mass of the particle
v= velocity of the particle
This implies that if the velocities of all particles are the same, the wavelength of matter waves will now depend on the mass of the particle. Hence; the wavelength of a matter wave associated with a particle is inversely proportional to the magnitude of the particle's linear momentum. The longest wavelength will then be obtained from the smallest mass of matter. Hence lithium which has the smallest mass will exhibit the longest DeBroglie wavelength