193.38 K was the initial temperature of the krypton.
Explanation:
Data given:
Initial volume of the krypton gas = 6 litres
initial pressure of the krypton gas = 0.960 atm
initial temperature of the krypton gas = ?
final volume of the krypton gas = 7.70 litres
final pressure of the Krypton gas = 1.25 atm
final temperature of the krypton gas = 55 degrees or 273.25+55 = 323.15 K
Applying the Combined Gas Laws:

Rearranging the equation:
T1 = 
Putting the value in the equation:
T1 = 
T1 = 193.38 K
Initial temperature of the krypton gas is 193.78 K
The oxidation numbers of nitrogen in NH3, HNO3, and NO2 are, respectively: -3, -5, +4 +3, +5, +4 -3, +5, -4 -3, +5, +4
Evgesh-ka [11]
In NH3 , let oxidation number of N be x
x + (+1)3 = 0
x = -3
In HNO3 , let oxidation number of N be x
1 + x + (-2)3 = 0
x = +5
In NO2 , let oxidation number of N be x
x + (-2)2 = 0
x = +4
A charge of -3 means it gained 3 electrons meaning electrons would go from 15 to 18 because protons and electrons are the same and you start with 15.
So your answer is 15 protons, 18 electrons
Answer:
The correct option is;
d. Explicit knowledge
Explanation:
Explicit knowledge is the knowledge that can be easily articulated documented stored in a retrieval system accesses, transmitted and shared with others
Tacit knowledge is the skill developed by an individual based on actual experience such that such knowledge comprise of both facts and perspectives
Hence explicit knowledge and tacit knowledge are complementary
The operations performed by Kaia include documentation, storing in a retrieval system (her project report) and accessing what she documented, this is an example of explicit knowledge.
(2) polymerization. polymerization<span> is a process of reacting monomer molecules together in a chemical reaction to form polymer chains or three-dimensional networks.</span>