Answer:
324.18 g/mol
Explanation:
Let the molecular mass of the antimalarial drug, Quinine is x g/mol
According to question,
Nitrogen present in the drug is 8.63% of x
So, mass of nitrogen = 
Also, according to the question,
2 atoms are present in 1 molecule of the drug.
Mass of nitrogen = 14.01 amu = 14.01 g/mol (grams for 1 mole)
So, mass of nitrogen = 14.01×2 = 28.02
These 2 must be equal so,

solving for x, we get:
<u>x = 324.18 g/mol</u>
Answer would be B. I provided work on an image attached. Message me if u have any other questions on how to do it
Answer: C
I hope this helped you
Answer : The mass of 7.0 m chain is, 15.12 kg
Explanation :
As we are given that,
The weight of the chain per unit length = 2.16 kg/m
Now we have to determine the mass of chain for 7.0 m length.
As, the mass of 1 m length of chain = 2.16 kg
So, the mass of 7.0 m length of chain = 
= 15.12 kg
Therefore, the mass of 7.0 m chain is, 15.12 kg
8.03 solutions report is described below.
Explanation:
8.03 Solutions Lab Report
In this laboratory activity, you will investigate how temperature, agitation, particle size, and dilution affect the taste of a drink. Fill in each section of this lab report and submit it and your pre-lab answers to your instructor for grading.
Pre-lab Questions:
In this lab, you will make fruit drinks with powdered drink mix. Complete the pre-lab questions to get the values you need for your drink solutions.
Calculate the molar mass of powered fruit drink mix, made from sucrose (C12H22O11).
Using stoichiometry, determine the mass of powdered drink mix needed to make a 1.0 M solution of 100 mL.